Kæmpe fyringsrunde på vej: Nokia gør klar til at give tusindvis af medarbejdere sparket

Nokia har netop fremlagt en spareplan, der betyder at tusindevis af Nokia-medarbejdere på globalt plan kommer til at miste deres arbejde.

Artikel top billede

Finske Nokia har for kort siden annonceret en spareplan, der over de næste to år vil betyde, at tusindvis af ansatte mister deres job i koncernen.

Det fortæller Nokias CEO, Rajeev Suri, til det amerikanske medie CNBC.

Han vil ikke komme nærmere ind på, hvor mange der præcist vil blive tale om, men bekræfter at det skal tælles i tusinder.

Spareplanen blev fremlagt i forbindelse med Nokias kvartalsregnskab, der netop har ramt gaden.

Her gør Nokia det klart, at de mange globale jobs vil blive skåret væk for at møde et mål om årlige besparelser på 5,2 milliarder kroner fra slutningen af 2020.

"Dem, der vinder i denne sektor, er dem, der har en lean drift og stærke lave omkostningsstrukturer. Vi har endnu ikke det præcise antal på, hvor mange der skal fyres, men vi arbejder på sagen og gennemgår nu land for land i forhold til at kunne melde noget ud på det rigtige tidspunkt," siger Rajeev Suri.

Læs også: Nokia er tilbage: Her er selskabets fremtidsplaner - som kan række uden for mobilverdenen: "Vi følger spændt udviklingen for et hardware-økosystem uden for mobilen"

Nokia har omkring 103.000 medarbejdere globalt.

I tredje kvartal landende Nokias omsætning på lidt over 40 milliarder kroner.

Læs også: T-Mobile indgår milliardaftale med Nokia om 5G-teknologi

Annonceindlæg fra Axcess Nordic

AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS