Google-chef efter afsløring: Vi har fyret 48 medarbejdere for sexchikane i de seneste to år

Efter afsløring: Google har afskediget 48 medarbejdere for sex-chikane i de seneste to år, meddeler topchef.

Artikel top billede

(Foto: SH Søren Holm)

Google har over de seneste par år afskediget 48 medarbejdere på grund af sex-chikane.

Det meddelte topchef Sundar Pichai torsdag i en e-mail udsendt til Googles medarbejdere i kølvandet på en artikel i den amerikanske avis, The New York Times.

Her skrev avisen, at Google gavA ndroid-stifteren Andy Rubin en fratrædelsespakke på 90 millioner dollar, da han stoppede i 2014, selv om han reelt røg ud på grund af en sex-relateret sag.

Han stoppede pludselig i 2014 og stiftede et nyt mobilfirma, Essential. Dengang hed det, at han stoppede af egen drift drevet af trangen til at prøve noget nyt.

Andy Rubin tog dog pludselig orlov fra Essential for et års tid siden, efter det kom frem, at hans exit fra Google skyldtes, at han havde haft et 'upassende forhold' til en kvindelig underordnet Google-medarbejder.

Det kan du læse mere om her: Efter beskyldninger om upassende adfærd: Opfinderen af Android tager orlov fra sit eget firma

Ifølge Reuters, der har set den pågældende mail fra Sundar Pichai, skriver han, at 48 medarbejdere er blevet fyret for sexchikane - herunder 13 chefer [senior managers eller i ‘senior’-stillinger, red]

Ingen af de pågældende modtog penge eller andet for at sige op, meddeler han.

Sundar Pichai skriver, at 'det var svært' for ham at læse artiklen i The New York Times, og at Google tager opgaven med at være et 'sikkert og inkluderende' sted 'dødsens alvorligt.'

Han opfordrer iøvrigt medarbejderne til at anonymt at anmelde eventuelt sexchikane i selskabet.

Desuden bliver der nu indført en regel om, at alle vice president og senior vice presidents skal fremlægge deres eventuelle forhold til andre Google-ansatte - uanset niveau eller lokation.

Til grin i Korea

Andy Rubin kom til Google i 2005, da virksomheden opkøbte Android for knap 300 millioner kroner og dermed gav verden en tidlig indikation om, at søgegiganten var interesseret i at gå ind i mobilmarkedet.

Blot to uger før havde Rubin forsøgt at sælge sin virksomhed til Samsung, men i bogen Dogfight: How Apple and Google Went to War and Started a Revolution bliver det beskrevet, hvordan Android-folkene nærmest blev grinet ud af bestyrelseslokalerne, da de fremlagde deres visioner for Samsung-bestyrelsen

"Du og hvilken hær har tænkt sig at skabe det her? I er seks personer. Er du høj? Det er i bund og grund, hvad de sagde," fortæller Andy Rubin i bogen.

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S