Splinternyt GPS-alternativ debuterer i Aarhus: Nyt positioneringssystem kan zoome helt ned til en enkel centimeter

I dag går Aarhus' avancerede alternativ til GPS i luften. Aarhus-systemets præcision er mange gange højere end GPS-systemet. Det baner vejen for selvkørende biler, bud-droner og meget andet.

Artikel top billede

Særligt nøjagtige referencestationer gør det muligt at bestemme ens placering med en centimeters nøjagtighed. (Grafik: DTU)

Det vil kræve præcise positionsdata at komme omkring i fremtidens smartbyer. Selvkørende biler, automatiserede skraldebiler, bud-droner og en stribe andre tjenester kræver at vide præcis, hvor de er i bybilledet.

Det kan de ikke med dagens GPS-system, som alene kan levere få meters nøjagtighed.

Men det vil de kunne fra i dag i og omkring Aarhus, hvor positioneringssystemet TAPAS (Testbed i Aarhus for Præcisionspositionering af Autonome Systemer) går i luften.

I samspil med data fra det amerikanske GPS-satellitter, de nye europæiske Galileo satellitter og 11 dedikerede referencestationer, kan der nu positioneres enheder med ned til en enkel centimeters nøjagtigheder.

Og det gælder også, mens de er i bevægelse.

Læs også: I 2018 bliver GPS'en i din telefon super-præcis

Systemet bliver tilgængeligt for både virksomheder og myndigheder, så disse kan afprøve nye services og produkter.

”Det her får enorm betydning for udviklingen af fremtidens samfund, ikke bare i Danmark. Med TAPAS-projektet sikrer vi, at Danmark er på forkant med udviklingen af super-præcis positionering via satellitter.

På sigt kan virksomheder og myndigheder bruge teknologien, så de kan udvikle og teste nye produkter og services. Jeg ser enorme potentialer, som i sidste ende kommer den enkelte borger til gode,” siger energi-, forsynings- og klimaminister Lars Chr. Lilleholt.

I Frederiksberg Kommune har Galileo-systemet sammen med referencestationer været i brug siden 2017, hvor nøjagtigheder ned til tre centimeter har bidraget til, at vejarbejder kan udføres op til 40 procent hurtigere, skriver Ingeniøren.

Aarhus som smart-by

TAPAS-projektet er udviklet af DTU Space og er skabt i tråd med Aarhus satsning på smart-city løsninger.

Her sigtes der efter at få digitale teknologier til at løse fremtidens udfordringer på bæredygtige og ressourceeffektive måder.

“TAPAS-projektet giver os muligheder for at tage nogle store skridt fremad i forsøget på at skabe den smarte by. Det er både en god mulighed for at udvikle kommunens opgaveløsning, og vi forventer, at projektet vil tiltrække flere virksomheder, som kan bidrage til udviklingen af Aarhus,” siger Aarhus borgmester Jacob Bundsgaard i en pressemeddelelse.

TAPAS bliver indviet 26. oktober kl. 13.30 ved Aarhus Citylab.

Læs også: Denne teknologi øger præcisionen i din GPS ned til én centimeter

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job