Efter IBM's kæmpe-opkøb af Red Hat: Her er de 10 største tech-opkøb nogensinde

IBM's opkøb af Red Hat er det største opkøb af en software-virksomhed nogensinde. Men hvordan placerer opkøbet sig mon på listen over historiens 10 største it-opkøb?

Artikel top billede

(Foto: Christoffer Lund-Hansen)

IBM’s opkøb af Red Hat for 34 milliarder dollar (225 milliarder danske kroner, red) bliver et af de største opkøb af et it-selskab nogensinde.

Det overgår eksempelvis Microsofts opkøb af LinkedIn for 26,2 milliarder dollar i 2016, hvilket gør Red Hat-opkøbet til det største software-relaterede opkøb i historien.

Det er dog langt op til historiens allerstørste opkøb i tech-branchen.

Læs også: IBM køber open source-ikonet Red Hat - betaler 225 milliarder kroner for selskabet

Her står Dells opkøb af EMC i 2015 for 67 milliarder dollar stadigvæk som det største tech-opkøb nogensinde.

Og medregner vi teleindustrien, er det ifølge Techcrunch Vodafones opkøb af det tyske teleselskab Mannesmann i 2000, der er historiens største.

Dengang måtte Vodafone punge ud med et svimlende beløb på 202 milliarder dollar for det tyske selskab.

Her er listen over historien største tech-opkøb nogensinde:

1.

67 milliarder dollar: Dells opkøb af storage-virksomheden EMC i 2016.

2.

37 milliarder dollar: Avago Technologies opkøb af Broadcom i 2015.

3.

34 milliarder dollar: IBM's opkøb af Red Hat i 2018.

4.

31,4 milliarder dollar: Det japanske konglomorat SoftBanks opkøb af ARM Holdings i 2016.

5.

26.2 milliarder dollar: Microsofts opkøb af det sociale medie Linkedin i 2016.

6.

22 milliarder dollar. Facebooks opkøb af besked-appen Whatsapp i 2014.

7.

21 milliarder dollar: It-sikkerhedsvirksomheden Verisigns opkøb af domænefirmaet Network Solutions i 2002.

8.

18,6 milliarder dollar: HP’s opkøb af Compaq i 2002.

9.

13,9 milliarder dollar. HP’s opkøb af EDS i 2008.

10.

13,5 milliarder dollar: Sikkerhedsfirmaet Symantecs opkøb af storage-virksomheden Vertias i 2004.

Bemærk: Listen er ikke justeret for inflation eller eventuelle udsving i valutakurser.

Kilder: Techcrunch og World Economic Forum

Læs også: Her er årsagen: Derfor vil IBM købe Red Hat for 225 milliarder kroner

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Everllence

R&D Data Scientist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior Projektleder til sundhedssektoren

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Pax8

Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,