Danske kommuner satser stort på cloud computing: "Det kan ikke længere betale sig for os at have servere stående selv"

Interview: Kommunerne er i gang med en omstilling fra traditionel it-drift med servere i kælderen til en ny verden, hvor cloud er et helt uundværligt værktøj. Sådan lyder det fra formanden for Foreningen af Kommunale it-chefer, Henrik Brix.

Artikel top billede

Photo by Natasha Kasim on Unsplash

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder de kommunale it-chefer sig til cloud-ydelser
  • Derfor er cloud nødt til at være en fast del af kommunernes værktøjskasse
  • Hvad kræver skiftet fra tradtionel it-drift til øget brug af cloud i kommunerne?
1.174
6 min
Vi skal til at vænne os til, at flere og flere it-opgaver i kommunerne driftes via cloud. Udviklingen er allerede i gang, og vi kommer til at se meget mere kommunal cloud, hvis det står til de kommunale it-chefer.

Det er beskeden fra Henrik Brix, der er formand for Foreningen af Kommunale it-chefer (KITA) og it-chef i Favrskov Kommune.

Han er ikke i tvivl om, at serverne under kommunernes rådhus er godt på vej mod at blive fortid, hvis man skal følge med markedet.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Formpipe Software A/S

Senior Product Manager

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet