Ny hjemmeside skal gøre Danmark bedre rustet mod cybertrusler

Med Digitaliseringsstyrelsen og Erhvervsstyrelsen i spidsen har en række samarbejdspartnere i dag lanceret en ny hjemmeside, der skal levere information og værktøjer om digital sikkerhed til borgere, offentligt ansatte og virksomheder

Artikel top billede

"På SikkerDigital kan borgere, virksomheder og myndigheder finde viden, vejledning og konkrete værktøjer til en sikker digital hverdag," kan man læse på sikkerdigital.dk, som i dag er gået online.

Sikkerdigital er navnet på den nye sikkerhedsportal, som Erhvervsstyrelsen og Digitaliseringsstyrelsen står bag i samarbejde med Center for Cybersikkerhed, Politiet, Datatilsynet, Det Kriminalpræventive Råd og Forbrugerrådet TÆNK.

"I dag har de fleste danskere en smartphone ved hånden, som flittigt bruges til for eksempel at gå på netbank eller bestille tid til lægen. Det gør hverdagen lettere, men digitalisering gør os også sårbare over for it-kriminelle, og derfor er det vigtigt, at vi alle sammen bliver klædt på til at beskytte os mod digitale farer ved eksempelvis at ændre kodeord og opdatere de programmer, vi bruger. Og det skal den nye portal være med til," lyder det fra Innovationsminister Sophie Løhde (V) i en udsendt pressemeddelelse.

På hjemmesiden kan borgere, virksomheder og myndigheder finde information og værktøjer til en sikker digital hverdag, lyder det.

Portalen er et led i den nationale strategi for cyber- og informationssikkerhed, som regeringen præsenterede i maj. Her er der afsat 1,5 milliarder kroner til at styrke cyber- og informationssikkerheden i Danmark.

Læs mere om det her: Her er regeringens nye cyberplan: 25 punkter skal gøre Danmark mere sikker

For de offentlige ansatte vil sikkerdigital.dk være indgangen til råd og vejledninger om, hvordan den enkelte håndterer borgernes data sikkert på tværs af platforme og arbejdspladser.

Derudover er det også ambitionen, at hjemmesiden skal hjælpe mindre og mellemstore virksomheder med at leve op til digital sikkerhed, lyder det fra erhvervsminister Rasmus Jarlov (K):

"Det er vigtigt, at vi i dag lancerer sikkerdigital.dk, der stiller konkret vejledning og værktøjer til rådighed for vores små og mellemstore virksomheder. Cirka en tredjedel af dem kan nemlig godt bruge hjælp til at få bedre styr på it-sikkerheden. Med den nye informationsportal er den hjælp lettilgængelig. Det gør det mindre bøvlet for virksomhederne at sikre sig bedre mod it- og cybertrusler, og så kan de få mere tid til deres kerneforretning."

Ifølge den udsendte pressemeddelelse har over 1,2 millioner danskere været udsat for mindst en af fire trusler: virus, misbrug af personlige oplytsninger, tab af data eller penge.

Læs også: Kære regering: Lad andelstanken forme vores fælles it-sikkerhed - her er der et par konkrete ideer

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect