Ny rekord: Aldrig har Samsung tjent så mange penge - men telefonforretningen går ikke for godt

Sydkoreanske Samsung har aldrig tjent så mange penge, som det har været tilfædet i de seneste tre måneder. Men rekord-resultatet skyldes mildest talt ikke salget af smartphones, som ikke har det for godt.

Artikel top billede

Verdens største smartphoneproducent, sydkoreanske Samsung, sætter ny indtjeningsrekord i det netop overståede tredje regnskabskvartal.

Samsung lander et driftresultat før skat og afskrivninger på 101,5 milliarder kroner.

Det svarer til en stigning på 21 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor, og selskabet har da heller aldrig haft så stort et overskud nogensinde.

Beløbet svarer til, at Samsung har landet et overskud på 46 millioner kroner hver eneste time døgnet rundt i de tre måneder.

Omsætningen er til gengæld vokset knapt så meget - nemlig 5,5 procent til nu 377 milliarder kroner for kvartalet.

Ikke telefonerne

Samsung er verdens største smartphone-producent, men det er ikke telefonerne, der er årsag til rekordresultatet.

Faktisk er smartphone-forretningens driftsresultat dykker med hele 32 procent i forhold til det tilsvarende kvartal sidste år til nu 12,7 milliarder kroner, mens omsætningen er faldet med 10 procent.

Det er derimod salg af chip og andre komponenter. Samsung overtog i fjor positionen som verdens største chip-producent fra Intel, og væksten er fortsat for fuld kraft.

Således er selskabet halvleder-forretning vokset med hele 37 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Nu vender det

Samsung meddeler dog samtidig, at der ingen udsigt er til, at også fjerde kvartal bliver et rekord-kvartal.

Ifølge selskabet vil efterspørgslen efter både chip og smartphones tage af i det indeværende kvartal.

Ligeledes forventer faldende priser for NAND-chip på grund af stigende konkurrence fra Toshiba og Hynix, der er på trapperne med nye produktionslinier.

Du finder hele Samsungs kvartalsresultat her.

Læs også:

Her er Googles pris: Så meget kommer ny Android-licens til at koste efter EU-dom

Annonceindlæg fra itm8

Virksomheder overser kontrol med privilegerede konti – det kan være en dyr fejl

Mange små og mellemstore virksomheder har ikke overblik over deres administrative konti. Det er en dyr blind vinkel, da adgangen nemt kan misbruges.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job