Apple trækker software-opdatering til Apple Watch tilbage efter blot to dage

Blot to dage efter lanceringen trækker Apple pludselig hele den nye version af styresystemet til Apple Watch tilbage.

Artikel top billede

Apple trækker med omgående virkning den splinternye version af styresystemet til selskabets smartwatch tilbage.

Det sker blot to dage efter, at versionen med navnet watchOS 5.1 blev udsendt, nemlig 30. april.

Version 5.1 indeholdt blandt andet 70 nye emojis, ny Group FaceTime og nye farver til urets front. Den blev udsendt i forbindelse med lanceringen af iOS 12.1, tvOS 12.1 og macOS Mojave 10.14.1.

Det kan du læse mere om her: Ny iOS-version slippes løs i aften: Her er nyhederne

Umiddelbart efter lanceringen har Apple imidlertid opdaget, at opdateringen kan ‘bricke’ brugernes Apple-ure - det vil sige, at urene efter opdateringen kan begynde at boote igen og igen.

“Vi har trukket software-opdateringen tilbage, da et lille antal Apple Watch-kunder har har et issue i forbindelse med installiering af watchOS 5.1,” lyder det i en meddelelse fra Apple.

Her opfordrer selskabet til, at man kontakter Apples kunde-service, hvis man har problemer efter opdateringen.

“Det er ikke nødvendigt at gøre noget, hvis opdateringen er blevet installeret uden problemer. Vi arbejder på at løse problemet i en kommende software-opdatering,” lyder det fra Apple.

Der er indtil videre ingen meldinger om, hvornår det vil ske.

Læs også: Dommen over Apple Watch 4: Markedets bedste smartwatch - men priserne svinger mellem det høje og det urimelige

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS