Telenor dropper overvågning af medarbejdere efter kritik fra norsk datatilsyn

Telenor opgiver nu sin omfattende overvågning af 400 norske kundeservicemedarbejdere. Det norske teleselskab har fastholdt, at overvågningen var lovlig, men det norske datatilsyn har kritiseret Telenor for overvågningen.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor stopper nu med at overvåge 400 kundeservicemedarbejdere i Norge.

Det sker efter, at det norske datatilsyn mener, at overvågningen er for omfattende.

Det skriver det norske medie digi.no på baggrund af et nyhedstelegram fra det norske nyhedsbureau NTB.

Sagen drejer som om Telenors brug af løsningen Transaktion Overvågning Remote, der har optaget både lyden og skærmbillederne hos de 400 kundeservicemedarbejdere under deres arbejde.

"Telenor tog selv initiativ over for Datatilsynet med det formål at få tilsynets udtalelse om oplæringsaktivitet. Vi er glade for, at de er vendt tilbage til os. Vi standser nu aktiviteten og vi vil nu gennemgå svaret fra Datatilsynet grundigt. Telenor skal naturligvis følge den gældende lovgivning," sige selskabets norske kommunikationschef Anders Krokan til NTB.

Telenor har gennem forløbet fastholdt, at selskabets praksis var lovlig.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Midtjylland

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S