Telenor dropper overvågning af medarbejdere efter kritik fra norsk datatilsyn

Telenor opgiver nu sin omfattende overvågning af 400 norske kundeservicemedarbejdere. Det norske teleselskab har fastholdt, at overvågningen var lovlig, men det norske datatilsyn har kritiseret Telenor for overvågningen.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Telenor stopper nu med at overvåge 400 kundeservicemedarbejdere i Norge.

Det sker efter, at det norske datatilsyn mener, at overvågningen er for omfattende.

Det skriver det norske medie digi.no på baggrund af et nyhedstelegram fra det norske nyhedsbureau NTB.

Sagen drejer som om Telenors brug af løsningen Transaktion Overvågning Remote, der har optaget både lyden og skærmbillederne hos de 400 kundeservicemedarbejdere under deres arbejde.

"Telenor tog selv initiativ over for Datatilsynet med det formål at få tilsynets udtalelse om oplæringsaktivitet. Vi er glade for, at de er vendt tilbage til os. Vi standser nu aktiviteten og vi vil nu gennemgå svaret fra Datatilsynet grundigt. Telenor skal naturligvis følge den gældende lovgivning," sige selskabets norske kommunikationschef Anders Krokan til NTB.

Telenor har gennem forløbet fastholdt, at selskabets praksis var lovlig.

Læs også: Derfor smadrer TDC konkurrenterne i den danske mobilkrig

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job