Efter årelangt juridisk slagsmål: Samsung betaler millioner i erstatning til kræftramte medarbejdere

Samsung har efter flere års juridisk slagsmål accepteret at betale kompensation de medarbejdere, der er blevet alvorligt syge af at arbejde på selskabets fabrikker i Sydkorea.

Artikel top billede

Samsung har besluttet sig for at kompensere en række nuværende og tidligere medarbejdere, der er blevet ramt af leukæmi, også kendt som blodkræft, efter at have arbejdet på selskabets sydkoreanske chip-fabrikker.

Beslutningen fra Samsung sætter dermed en stopper for et årelangt juridisk slagsmål, der har varet siden 2007, hvor en tidligere medarbejder på en af de pågældende Samsung-fabrikker døde af blodkræft som følge af at have arbejdet på en Samsung-fabrik.

Samsung er af et panel blevet pålagt at betale de medarbejdere, der er blevet syge af arbejde på virksomhedens fabrikker, økonomisk kompensation.

Det skriver Reuters.

Læs også: Ny rekord: Aldrig har Samsung tjent så mange penge - men telefonforretningen går ikke for godt

Hver medarbejdere får lidt under 1 million kroner

Samsung er blevet dømt til at betale alle tidligere medarbejdere, der er blevet syge af den kemiske eksponering, 150 millioner sydkoreanske won - svarende til omkring 850.000 kroner.

Samsung skal betale alle medarbejdere, der har været udsat for den kemiske eksponering på Samsungs fabrikker siden 1984.

Den sydkoreanske aktivistgruppe Sharp oplyste i 2015, at gruppen var opmærksom på, at omkring 200 ansatte var blevet syge af arbejde på Samsungs anlæg, og 70 af dem var døde.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S