Apple vil skjule salgstal for iPhone

Det er slut med at se detaljerede salgstal for Apples vigtigste produkter iPhones, iPads og Macs. Det fortalte selskabets CFO i går i forbindelse med resultaterne for fjerde kvartal.

Artikel top billede

Apple vil stoppe med at rapportere salgstal for sine vigtigste produkter.

Det fortalte Luca Maestri, Apples CFO, i går i forbindelse med selskabets resultater for fjerde kvartal.

Der er tale om Apples salgstal for iPhones, iPads og Macs.

Det skriver Bloomberg.

Meldingen gav panderynker hos nogle analytikere, der ser det som en måde at skjule svage væksttal for de populære i-ting.

Men det regnskabsmæssige tiltag kan også ses som et forsøg på at få fokus rettet mod hele forretningen og et ønske om at komme endnu mere over i retning af en servicevirksomhed.

”Jeg var chokeret, men det giver mening. Apple ønsker, at investorer skal fokusere mindre på iPhone-enheder og mere på den samlede Apple-forretning. Det kommer til at tage et par kvartaler for Apple at vinde investorernes tillid med denne nye måde at analysere Apples historie på,” siger Gene Munster, en garvet Apple-analytiker hos Loup Ventures til Bloomberg.

Noget tyder også på, at smartphonegiganterne skal til at vænne sig til lavere salgstal. Ifølge en analyse fra IDC blev der langet 355,2 millioner smartphones over disken i tredje kvartal af 2018, en nedgang på 6 procent i forhold til samme kvartal forrige år.

Det er samtidig det fjerde kvartal i træk, at der er blevet solgt færre smartphones end tidligere, melder IDC.

Læs også: Apple skærer omkostningerne ned på sin nye iPhone X-model: Fjerner tilsyneladende tidligere komponenter i display

Skuffende salgstal

Apple fremlagde i går sit regnskab for fjerde kvartal og en prognose for det igangværende første kvartal.

I det seneste kvartal solgte Apple 46.890.000 iPhones, der dog var færre end forventet. Det samme gjorde salgsprognoserne for Apples igangværende første kvartal, der ifølge selskabets direktør Tim Cook skyldes dårligere forventninger på udviklingsmarkeder, i Indien og Brasilien samt valutaudsving.

På trods af de dårlige salgstal leverede Apple samlet en bedre top- og bundlinje end forventet.

Apples serviceforretning voksede med 17 procent og omsatte i fjerde kvartal for lidt over 65 milliarder kroner, en lille smule mindre end forventet. Apples serviceforretning består i dag især af iCloud, Apple Music, appdownloads og køb i iTunes.

Selvom Apple solgte færre telefoner, end analytikerne forventede, er det til gengæld nogle dyre telefoner, der er blevet skubbet ud til kunderne i løbet af det foregående kvartal, der sluttede ved udgangen af september.

Læs også: Test: Apples iPhone Xs er den bedste smartphone, der kan købes i dag – men prisen er derefter

I og med at de solgte telefoner i gennemsnit er dyrere end tidligere, redder Apple sig økonomisk i land.

Apple har også sendt en "billig" telefon på markedet, men særligt de seneste modeller er i den pristunge klasse og slår nærmest løbende rekorder for, hvor meget man kan tage i betaling for en smartphone.

Læs mere her: Det siger anmelderne om Apples ’billige’ iPhone Xr: Overraskende lidt er sparet væk

Annonceindlæg fra Computerworld

AI-agenterne kommer vrimlende

Virksomheder er på vej fra store sprogmodeller, der svarer på spørgsmål, til AI-agenter, der kan udføre opgaver på egen hånd. Det gør teknologien mere nyttig – og langt mere risikabel.

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS