Apple vil skjule salgstal for iPhone

Det er slut med at se detaljerede salgstal for Apples vigtigste produkter iPhones, iPads og Macs. Det fortalte selskabets CFO i går i forbindelse med resultaterne for fjerde kvartal.

Artikel top billede

Apple vil stoppe med at rapportere salgstal for sine vigtigste produkter.

Det fortalte Luca Maestri, Apples CFO, i går i forbindelse med selskabets resultater for fjerde kvartal.

Der er tale om Apples salgstal for iPhones, iPads og Macs.

Det skriver Bloomberg.

Meldingen gav panderynker hos nogle analytikere, der ser det som en måde at skjule svage væksttal for de populære i-ting.

Men det regnskabsmæssige tiltag kan også ses som et forsøg på at få fokus rettet mod hele forretningen og et ønske om at komme endnu mere over i retning af en servicevirksomhed.

”Jeg var chokeret, men det giver mening. Apple ønsker, at investorer skal fokusere mindre på iPhone-enheder og mere på den samlede Apple-forretning. Det kommer til at tage et par kvartaler for Apple at vinde investorernes tillid med denne nye måde at analysere Apples historie på,” siger Gene Munster, en garvet Apple-analytiker hos Loup Ventures til Bloomberg.

Noget tyder også på, at smartphonegiganterne skal til at vænne sig til lavere salgstal. Ifølge en analyse fra IDC blev der langet 355,2 millioner smartphones over disken i tredje kvartal af 2018, en nedgang på 6 procent i forhold til samme kvartal forrige år.

Det er samtidig det fjerde kvartal i træk, at der er blevet solgt færre smartphones end tidligere, melder IDC.

Læs også: Apple skærer omkostningerne ned på sin nye iPhone X-model: Fjerner tilsyneladende tidligere komponenter i display

Skuffende salgstal

Apple fremlagde i går sit regnskab for fjerde kvartal og en prognose for det igangværende første kvartal.

I det seneste kvartal solgte Apple 46.890.000 iPhones, der dog var færre end forventet. Det samme gjorde salgsprognoserne for Apples igangværende første kvartal, der ifølge selskabets direktør Tim Cook skyldes dårligere forventninger på udviklingsmarkeder, i Indien og Brasilien samt valutaudsving.

På trods af de dårlige salgstal leverede Apple samlet en bedre top- og bundlinje end forventet.

Apples serviceforretning voksede med 17 procent og omsatte i fjerde kvartal for lidt over 65 milliarder kroner, en lille smule mindre end forventet. Apples serviceforretning består i dag især af iCloud, Apple Music, appdownloads og køb i iTunes.

Selvom Apple solgte færre telefoner, end analytikerne forventede, er det til gengæld nogle dyre telefoner, der er blevet skubbet ud til kunderne i løbet af det foregående kvartal, der sluttede ved udgangen af september.

Læs også: Test: Apples iPhone Xs er den bedste smartphone, der kan købes i dag – men prisen er derefter

I og med at de solgte telefoner i gennemsnit er dyrere end tidligere, redder Apple sig økonomisk i land.

Apple har også sendt en "billig" telefon på markedet, men særligt de seneste modeller er i den pristunge klasse og slår nærmest løbende rekorder for, hvor meget man kan tage i betaling for en smartphone.

Læs mere her: Det siger anmelderne om Apples ’billige’ iPhone Xr: Overraskende lidt er sparet væk

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Banedanmark

Løsningsarkitekt til IT-projekter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S