Fem afgørende indsatsområder ifølge Gartner: Her skal du fokusere for at få den digitale transformation i mål

Gartner Symposium/ITxpo 2018 Topfolkene hos Gartner peger på fem indsatsområder, du som CIO'en skal fokusere på, hvis du skal have succes med den digitale transformation.

Artikel top billede

Mike Harris fra Gartner var hovedpersonen til formiddagens keynote i Barcelona. (Foto: Sam_J_Peat / Sam_J_Peat)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Gartners bud på, hvad der er det vigtigste at holde øje med netop nu
  • En forklaring på, hvilken rolle CIO'en skal spille fremadrettet, når det foreksempel kommer til kultur på arbejdspladsen.
1.246
6:15 min
Mange virksomheder er allerede godt i gang med den digitale transformation. Men en ting er at tage afsted på en rejse. Et andet er at komme sikkert frem.

Det er netop den appetit på at komme helskindet igennem den digitale tranformation, der har fået 7.000 it-beslutningstagere til at drage til Barcelona i denne uge til den årlige Gartner-konference.

Køen til det største auditorium var lang og mange måtte overvære åbningen af konferencen på skærme i tilstødende rum.

Her kunne de så høre, hvad, Gartner mener, at man skal fokusere på, hvis man i fin stil skal gennemføre den digitale transformation.

Gartner valgte således som åbning på konferencen at fokusere på sin model med titlen "ContinuousNext."

Modellen påpeger fem ting, der skal gøre virksomhederne i stand til at være mere dynamiske og dermed parate til at indstille sig på eksempelvis ny teknologi i fremtiden.

"Jeres direktører og bestyrelser fortæller os, at de forventer, at I som CIO'er og digitale ledere tager ansvaret," lød det fra Ed Gabrys, direktør for research hos Gartner, da formiddagens såkaldte keynote tog sin begyndelse.

Capgemini Danmark A/S

Finance Lead (SAP)

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager (SDM)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job