CEO Ginni Rometty køber stor portion IBM-aktier: Ejer nu for 245 millioner kroner

IBM's CEO Ginni Rometty køber aktier i IBM for 3 millioner dollars svarende til omkring 20 millioner kroner. Et skridt mod at sikre investorernes støtte i købet af Red Hat.

Artikel top billede

(Foto: HO)

CEO hos IBM Ginni Rometty har købt Big Blue-aktier for omkring 20 millioner kroner, i hvad der ser ud til at være det seneste skridt på vej mod at bejle til investorernes support i det enorme opkøb af Red Hat.

Det skriver Bloomberg.

Med hendes nye aktieopkøb ejer Ginni Rometty nu mere end 314.000 IBM-aktier, der i dag står til omkring 780 kroner. Det betyder, at hun har en opsparing, der lige nu er omkring de 245 millioner kroner værd.

Fire andre bestyrelsesmedlemmer og en række andre senior executives hos IBM har også købt IBM-aktier.

Selskabet annoncerede for få dage siden, at det ville tilbagekøbe IBM-aktier for i alt 4 milliarder dollars, omkring 25 milliarder kroner.

IBM's aktiekurs er nede med omkring 25 procent i år.

Læs også: IBM Danmark om milliard-opkøbet af Red Hat: Næste fase i cloud-krigen handler om at hjælpe kunderne med at undgå vendor lockin

Største opkøb i IBM's historie

IBM har lagt næsten 225 milliarder kroner på bordet for softwareselskabet Red Hat, der er det største opkøb i IBM's historie.

De to selskaber har samarbejdet tæt i de seneste 20 år - blandt andet om at udvikle Linux til virksomheds brug.

IBM’s topchef, Ginni Rometty, mener, at opkøbet bliver en ‘game changer’ i hele cloud-markedet.

Ifølge IBM vil der ikke blive pillet ved Red Hats fokus på open source og selskabets udviklings-model eller lignende, der baserer sig på dets mangeårige fokus på open source.

Red Hat-opkøbet er et af de helt store i tech-industriens historie, men faktisk ikke det største. Det var Dells opkøb af storage-virksomheden EMC i 2016, hvilket du kan læse mere om her:

Efter IBM's kæmpe-opkøb af Red Hat: Her er de 10 største tech-opkøb nogensinde

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager (SDM)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS