Tech fra Toppen: Peter Schrøder er Mærsk Tankers allerførste CDO - hør om hans arbejde og udfordringer

Stadig flere virksomheder ansætter en CDO. En af dem er Peter Schrøder, som er Mærsk Tankers første CDO. Sammen med CIO Torben Ruberg skal han gøre virksomhedens forretning digital. Hør hvordan samspillet mellem CDO og CIO forløber i dette afsnit af Tech fra toppen.

Artikel top billede

Stadig flere virksomheder ansætter en CDO - en chief digital officer. En af dem er Peter Schrøder, som i foråret 2018 begyndte i jobbet som Mærsk Tankers første CDO.

”Mit ansvar er at bygge den organisation, som kan skabe de nye digitale produkter, som kan løse de udfordringer der ligger i vores kerneforretning.”, forklarer Peter Schrøder, da Computerworld besøgte ham og CIO Torben Ruberg i Mærsk Tankers hovedkvarter på Christianshavn.

Med ansættelsen af først Peter Schrøder som CDO, og nogle måneder senere den erfarne CIO Torben Ruberg, har Mærsk Tankers nu to tunge digitale profiler i c-klassen.

Formelt referer CDO’en og CIO'en hos Mærsk Tankers til hver sin direktør og har selvstændige mål.

Det er noget, der kan give kamp om ressourcerne.

”Det er en traditionel battlezone dette her”, indrømmer Torben Ruberg.

Han forklarer, at han selv kontaktede Peter Schrøder inden han tiltrådte jobbet som CIO i erkendelse af at der skal arbejdes tæt sammen for at ambitionerne kan indfries.

Hvordan det foregår konkret, og hvad den nyslåede CDO's baggrund og målsætninger er, kan du høre i podcasten Tech fra toppen herunder.

Værter på podcasten er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Torben Ruberg, CIO hos Mærsk Tankers.

Husk du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS