Tech fra Toppen: Peter Schrøder er Mærsk Tankers allerførste CDO - hør om hans arbejde og udfordringer

Stadig flere virksomheder ansætter en CDO. En af dem er Peter Schrøder, som er Mærsk Tankers første CDO. Sammen med CIO Torben Ruberg skal han gøre virksomhedens forretning digital. Hør hvordan samspillet mellem CDO og CIO forløber i dette afsnit af Tech fra toppen.

Artikel top billede

Stadig flere virksomheder ansætter en CDO - en chief digital officer. En af dem er Peter Schrøder, som i foråret 2018 begyndte i jobbet som Mærsk Tankers første CDO.

”Mit ansvar er at bygge den organisation, som kan skabe de nye digitale produkter, som kan løse de udfordringer der ligger i vores kerneforretning.”, forklarer Peter Schrøder, da Computerworld besøgte ham og CIO Torben Ruberg i Mærsk Tankers hovedkvarter på Christianshavn.

Med ansættelsen af først Peter Schrøder som CDO, og nogle måneder senere den erfarne CIO Torben Ruberg, har Mærsk Tankers nu to tunge digitale profiler i c-klassen.

Formelt referer CDO’en og CIO'en hos Mærsk Tankers til hver sin direktør og har selvstændige mål.

Det er noget, der kan give kamp om ressourcerne.

”Det er en traditionel battlezone dette her”, indrømmer Torben Ruberg.

Han forklarer, at han selv kontaktede Peter Schrøder inden han tiltrådte jobbet som CIO i erkendelse af at der skal arbejdes tæt sammen for at ambitionerne kan indfries.

Hvordan det foregår konkret, og hvad den nyslåede CDO's baggrund og målsætninger er, kan du høre i podcasten Tech fra toppen herunder.

Værter på podcasten er Lars Jacobsen, chefredaktør på Computerworld og Torben Ruberg, CIO hos Mærsk Tankers.

Husk du kan abonnere på Tech fra Toppen på iTunes (link) eller RSS (link)

Husk: Vi hører meget gerne, hvad du syntes om den konkrete episode og/eller modtager forslag til spørgsmål og ideer til kommende episoder. Så tøv ikke med at sende en mail til lja@cw.dk med din feedback eller din ide.

Lyt til mere: Du kan finde alle episoder af podcasten her

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S