Kunstig intelligens skal afsløre løgn hos kinesiske bankkunder

Flere kinesiske banker bruger kunstig intelligens (AI) til at afsløre, om kunderne lyver om deres finansielle forhold, når de skal låne penge.

Artikel top billede

Flere kinesiske banker har brugt kunstig intelligens (AI) til at afsløre om deres kunder lyver, når de skal låne penge af banken.

Det skriver Finans på baggrund af en artikel fra Financial Times.

Den nye teknologi ser blandt andet på, om kundens blik flakker eller om de fugter læberne for at afsløre, om kunderne ikke taler helt sandt, når de forsøger at låne penge af banken.

“Vi har reduceret et tab på 60 pct. ved at bruge denne teknologi. Den er mere præcis end andre metoder, der bruges til at afsløre bedrageri,” siger Lee Yuansiong, som er forsikringschef i finanskoncernen Ping An, til Financiel Times.

Læs også: Danmark risikerer at sakke bagud på kunstig intelligens: Nu er regeringen nu på vej med den første nationale AI-strategi

Der er ifølge det amerikanske medie flere kinesiske banker, der allerede bruger teknologien som løgnedetektor.

Men ifølge avisen er det ikke kun AI-teknologien der vurderer om man kan låne penge af bankerne. Hvis der er noget der stikker ud, så kan man blive kaldt til en nærmere samtale.

Brugen af AI bliver dog kritiseret af Husayn Kassai, medstifter af Onfido, der arbejder med ansigtsgenkendelse, fordi han ikke mener, at man altid kan stole på teknologiens konklusioner.

AI kan blive kontroversielt

Det er ikke første gang at AI-teknologien bliver brugt til mere eller mindre kontroversielle formål.

I oktober måned i år var det Microsofts medarbejdere der protesterede mod, at it-giganten brugte virksomhedens AI-teknologi til at forbedre våben for det amerikanske forsvar.

Læs også: Google-ansatte raser over bekymrende udvikling: Militært AI drone-projekt får Google-ansatte til at sige deres job op

Det samme gjorde sig gældende for nogle af Googles medarbejdere, der heller ikke var vilde med ideen om at virksomhedens AI skulle bruges på krigsførsel.

Herhjemme fylde de etiske overvejelser omkring AI også meget. Derfor kunne regeringen i slutningen af oktober fortælle, at man ville lancere en strategi for etisk anvendelse af kunstig intelligens.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S