Kunstig intelligens skal afsløre løgn hos kinesiske bankkunder

Flere kinesiske banker bruger kunstig intelligens (AI) til at afsløre, om kunderne lyver om deres finansielle forhold, når de skal låne penge.

Artikel top billede

Flere kinesiske banker har brugt kunstig intelligens (AI) til at afsløre om deres kunder lyver, når de skal låne penge af banken.

Det skriver Finans på baggrund af en artikel fra Financial Times.

Den nye teknologi ser blandt andet på, om kundens blik flakker eller om de fugter læberne for at afsløre, om kunderne ikke taler helt sandt, når de forsøger at låne penge af banken.

“Vi har reduceret et tab på 60 pct. ved at bruge denne teknologi. Den er mere præcis end andre metoder, der bruges til at afsløre bedrageri,” siger Lee Yuansiong, som er forsikringschef i finanskoncernen Ping An, til Financiel Times.

Læs også: Danmark risikerer at sakke bagud på kunstig intelligens: Nu er regeringen nu på vej med den første nationale AI-strategi

Der er ifølge det amerikanske medie flere kinesiske banker, der allerede bruger teknologien som løgnedetektor.

Men ifølge avisen er det ikke kun AI-teknologien der vurderer om man kan låne penge af bankerne. Hvis der er noget der stikker ud, så kan man blive kaldt til en nærmere samtale.

Brugen af AI bliver dog kritiseret af Husayn Kassai, medstifter af Onfido, der arbejder med ansigtsgenkendelse, fordi han ikke mener, at man altid kan stole på teknologiens konklusioner.

AI kan blive kontroversielt

Det er ikke første gang at AI-teknologien bliver brugt til mere eller mindre kontroversielle formål.

I oktober måned i år var det Microsofts medarbejdere der protesterede mod, at it-giganten brugte virksomhedens AI-teknologi til at forbedre våben for det amerikanske forsvar.

Læs også: Google-ansatte raser over bekymrende udvikling: Militært AI drone-projekt får Google-ansatte til at sige deres job op

Det samme gjorde sig gældende for nogle af Googles medarbejdere, der heller ikke var vilde med ideen om at virksomhedens AI skulle bruges på krigsførsel.

Herhjemme fylde de etiske overvejelser omkring AI også meget. Derfor kunne regeringen i slutningen af oktober fortælle, at man ville lancere en strategi for etisk anvendelse af kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S