Samsung løfter sløret for selskabets første foldbare smartphone: Se den i aktion her

Samsung fremviser enheden ’Infinity Flex’ - det første bud på en funktionel smartphone med et foldbart display. Forvent den i forretningerne en gang i det næste år.

Artikel top billede

Samsungs 'Infinity Flex' er også en sammenklappelig tablet.

Samsung har igennem en årrække flirtet med idéen om en smartphone, med koncepter der går tilbage til 2014.

Teknologien synes nu at være moden, for den sydkoreanske tech-kæmpe har ved det dette års udgave af deres udviklermesse, Samsung Developer Conference, fremvist en fungerende prototype døbt ’Infinity Flex’.

Det blev dog kun til en glimtvis introduktion fra selskabet, med i alt 45 sekunders fremvisning af den forjættede enhed. Det skriver Techcrunch.

Til trods for dæmpet belysning og en kort åbning samt sammenklapning af telefonen, fik Samsung vist hvordan konceptet vil se ud, når den bliver officielt tilgængelig en gang i 2019.

I sin sammenklappede tilstand ligner prototypen en kompakt smartphone med 4,6 tommers display (940 x 1.960 pixels). Men ved et snuptag kan det inderste klappes op og åbenbare en 7,3 tommer stor tabletskærm (1.536 x 2.152 pixels).

Se også: Ny rekord: Aldrig har Samsung tjent så mange penge - men telefonforretningen går ikke for godt

Googler iler til

Samsungs banebrydende enhed bliver sikkert ikke den eneste ene af sin slags. Allerede tidligere på ugen kunne den hidtil ukendte kinesiske mobilproducent Royole fremvise en anden smartphone med sammenklappeligt display.

I forbindelse med Samsungs fremvisning, meddelte Google i morges at styresystemet Android fremover vil understøtte foldbare displays.

Også nyhedsapp’en Flipboard har meddelt, at de vil understøtte den særlige enhed. Flere apps vil sandsynligvis støde til formatet, når vi nærmer os den officielle lancering.

Vil du se fremvisningen af enheden ved selsvsyn, kan du spole omkring en time og 25 minutter frem i Keynote-videoen nedenunder.

Se også: Her er klodens første foldbare smartphone

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S