Microsofs Cortana-chef stopper pludselig: Udløser tvivl om Cortanas fremtid i Microsoft

En af de helt centrale figurer for udviklingen af Microsofts tale-assistent, Cortana, Javier Soltero, forlader pludselig Microsoft. Cortana får tæv af både Googles Assistant og Amazon Alexa. Hvad skal der nu ske?

Artikel top billede

Hvad skal der ske med Microsofts digitale assistent Cortana?

Spørgsmålet har rejst sig, efter chefen for udvikling af Cortana, Microsofts Javoer Soltero, pludselig har meddelt, at han forlader Microsoft.

“Jeg har besluttet mig for at forlade Microsoft. De seneste fire år har været en fantastisk oplevelse,” skrev han forleden i dette tweet..

Her skriver han også, at han er ‘ydmyg’ over at have været med til at opbygge en teknologi, som ‘+100 millioner brugere er afhængig af hver dag.’

Men sandheden er ifølge vores amerikanske nyhedsbureau, at Cortana har fået baghjul af de to ærkerivaler på området, Google og Amazon, i den seneste tid - ikke mindst på det teknologiske område, hvor Googles Assistant og Amazons Alexa er blevet raffinerede og forfinede.

Med Javier Solteros exit er der for alvor blevet åbnet for spekulationer om, hvad Microsoft egentlig vil med Cortana. Og om Cortana skal fortsætte som et produkt i stil med Amazon Alexa og Googles Assistant.

Ikke en 'true assistant'

Javier Soltero har da også tidligere sagt til vores amerikanske nyhedsbureau, at han betragter Cortana mere som et værktøj, der kan poppe op, når behovet melder sig, fremfor at være en ‘true assistant.’

Det er endnu ikke klart, hvem Microsoft vil indsætte som ny chef for Cortana efter Javier Soltero.

I en meddelelse skriver Microsoft, at selskabet er ‘taknemmelig for Javiers indflydelse og strategiske lederskab i løbet af de seneste fire år.’

I meddelelsen finder vi samtidig måske årsagen til, at Javier Soltana forlader firmaet.

For i meddelelsen skriver Microsoft:

‘Sammenlægningen af al vores arbejde inden for tale, intelligens og assistance - herunder Cortana - gør os i stand til at innovere hurtigere for udviklere, partnere og kundere.”

Det tyder altså dermed på, at Microsoft er godt i gang med at degradere Cortana til en almindelig fod-soldat i Microsofts AI-division - fremfor et selvstændigt satsningsområde, som skal tage kampen op med Google Assistant og Amazon Alexa.

Det hører med til billedet, at Microsoft i foråret integrerede netop Alexa i Windows - ligesom Cortana i dag også kan anvendes på Alexa-enheder som eksempelvis Amazon Echo Dot.

Det kan du læse mere om her: Amazon og Microsoft klar med et overraskende strategisk samarbejde

Ifølge vores amerikanske nyhedsbureau ser det altså ud til, at Microsoft er godt i gang med at ændre sin tilgang til Cortana fra at have været en slags digital personlighed til nu blot at blive et talebaseret interface rettet mod kalendersøgninger og andre data.

Læs også:

Først indtog den stemmestyrede hjælper hjemmet: Nu gør Amazon Alexa klar til at indtage arbejdspladsen

Salesforce lader dig bygge stemmestyring uden brug af kode - og sende stemme-bots til Amazon og Google

Facebook springer ud som hardware-producent: Facebook Portal skal udfordre Amazon Alexa og Google Home

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect