Microsofs Cortana-chef stopper pludselig: Udløser tvivl om Cortanas fremtid i Microsoft

En af de helt centrale figurer for udviklingen af Microsofts tale-assistent, Cortana, Javier Soltero, forlader pludselig Microsoft. Cortana får tæv af både Googles Assistant og Amazon Alexa. Hvad skal der nu ske?

Artikel top billede

Hvad skal der ske med Microsofts digitale assistent Cortana?

Spørgsmålet har rejst sig, efter chefen for udvikling af Cortana, Microsofts Javoer Soltero, pludselig har meddelt, at han forlader Microsoft.

“Jeg har besluttet mig for at forlade Microsoft. De seneste fire år har været en fantastisk oplevelse,” skrev han forleden i dette tweet..

Her skriver han også, at han er ‘ydmyg’ over at have været med til at opbygge en teknologi, som ‘+100 millioner brugere er afhængig af hver dag.’

Men sandheden er ifølge vores amerikanske nyhedsbureau, at Cortana har fået baghjul af de to ærkerivaler på området, Google og Amazon, i den seneste tid - ikke mindst på det teknologiske område, hvor Googles Assistant og Amazons Alexa er blevet raffinerede og forfinede.

Med Javier Solteros exit er der for alvor blevet åbnet for spekulationer om, hvad Microsoft egentlig vil med Cortana. Og om Cortana skal fortsætte som et produkt i stil med Amazon Alexa og Googles Assistant.

Ikke en 'true assistant'

Javier Soltero har da også tidligere sagt til vores amerikanske nyhedsbureau, at han betragter Cortana mere som et værktøj, der kan poppe op, når behovet melder sig, fremfor at være en ‘true assistant.’

Det er endnu ikke klart, hvem Microsoft vil indsætte som ny chef for Cortana efter Javier Soltero.

I en meddelelse skriver Microsoft, at selskabet er ‘taknemmelig for Javiers indflydelse og strategiske lederskab i løbet af de seneste fire år.’

I meddelelsen finder vi samtidig måske årsagen til, at Javier Soltana forlader firmaet.

For i meddelelsen skriver Microsoft:

‘Sammenlægningen af al vores arbejde inden for tale, intelligens og assistance - herunder Cortana - gør os i stand til at innovere hurtigere for udviklere, partnere og kundere.”

Det tyder altså dermed på, at Microsoft er godt i gang med at degradere Cortana til en almindelig fod-soldat i Microsofts AI-division - fremfor et selvstændigt satsningsområde, som skal tage kampen op med Google Assistant og Amazon Alexa.

Det hører med til billedet, at Microsoft i foråret integrerede netop Alexa i Windows - ligesom Cortana i dag også kan anvendes på Alexa-enheder som eksempelvis Amazon Echo Dot.

Det kan du læse mere om her: Amazon og Microsoft klar med et overraskende strategisk samarbejde

Ifølge vores amerikanske nyhedsbureau ser det altså ud til, at Microsoft er godt i gang med at ændre sin tilgang til Cortana fra at have været en slags digital personlighed til nu blot at blive et talebaseret interface rettet mod kalendersøgninger og andre data.

Læs også:

Først indtog den stemmestyrede hjælper hjemmet: Nu gør Amazon Alexa klar til at indtage arbejdspladsen

Salesforce lader dig bygge stemmestyring uden brug af kode - og sende stemme-bots til Amazon og Google

Facebook springer ud som hardware-producent: Facebook Portal skal udfordre Amazon Alexa og Google Home

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til WAN, Routing og Switching

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura