Apples og Googles danske datacentre bliver mere forurenende end lovet

Flere af de kommende datastorcentre kommer til at fyre op for fuglene frem for fjernvarmenetværket.

Artikel top billede

En af hovedargumenterne bag danske opførsler af kæmpemæssige datacentre fra storspillere som Apple, Google og Facebook er tilgangen til et fjernvarmenetværk.

Dermed bliver centrenes overskudsvarme udnyttet til fjernvarme. Eksempelvis forventer Fjernvarme Fyn at genvinde for 100.000 MWh energi årligt fra et samarbejde med Facebook. Det er nok til opvarme 6.900 hjem.

Det argument synes nu at smuldre.

Facebooks kommende datacenter er undtagelsen, for fem af de øvrige planlagte datastorcentre, er der ingen konkrete planer om at udnytte overskudsvarmen til fjernvarme.

De ligger for fjernt fra fjernvarmenetværket til at varmen kan udnyttes på rentabel vis, skriver Ingeniøren efter at have fået aktindsigt i samarbejdet mellem Invest in Denmark og Apple.

Eksempelvis vil Apples datacenter befinde sig 13 kilometer fra fjernvarmenetværket i Viborg by.

Energiprofessor Brian Vad Mathiesen fra Aalborg Universitet betragter det som en fejl, at overskudsvarmen ikke bliver udnyttet, mens han advarer at løsningerne bliver mere forurende end lovet:

”Der er desværre en tendens til, at politikere og embedsmænd pakker ting ind i grøn emballage uden at sikre sig, at det rent faktisk er grønt, og uden at følge op på det,” siger han til Ingeniøren.

Se også: Datacenter-ekspert: Kun få virksomheder kan bygge et datacenter af den størrelse, som planlægges i Esbjerg

Foretrækker billig strøm

I stedet for mulighederne i at udnytte overskudsvarmen, er det adgangen til stabil og billig strøm der er det primære argument for placeringen af de kæmpemæssige datacentre i Danmark.

Apples kommende datacenter ud for Viborg kommer til at ligge klos op af en transformerstation.

Læs også: Borgere raser over konsekvenser af nyt Esbjerg-datacenter: Vil kæmpe imod med næb og klør

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS