Apples og Googles danske datacentre bliver mere forurenende end lovet

Flere af de kommende datastorcentre kommer til at fyre op for fuglene frem for fjernvarmenetværket.

Artikel top billede

En af hovedargumenterne bag danske opførsler af kæmpemæssige datacentre fra storspillere som Apple, Google og Facebook er tilgangen til et fjernvarmenetværk.

Dermed bliver centrenes overskudsvarme udnyttet til fjernvarme. Eksempelvis forventer Fjernvarme Fyn at genvinde for 100.000 MWh energi årligt fra et samarbejde med Facebook. Det er nok til opvarme 6.900 hjem.

Det argument synes nu at smuldre.

Facebooks kommende datacenter er undtagelsen, for fem af de øvrige planlagte datastorcentre, er der ingen konkrete planer om at udnytte overskudsvarmen til fjernvarme.

De ligger for fjernt fra fjernvarmenetværket til at varmen kan udnyttes på rentabel vis, skriver Ingeniøren efter at have fået aktindsigt i samarbejdet mellem Invest in Denmark og Apple.

Eksempelvis vil Apples datacenter befinde sig 13 kilometer fra fjernvarmenetværket i Viborg by.

Energiprofessor Brian Vad Mathiesen fra Aalborg Universitet betragter det som en fejl, at overskudsvarmen ikke bliver udnyttet, mens han advarer at løsningerne bliver mere forurende end lovet:

”Der er desværre en tendens til, at politikere og embedsmænd pakker ting ind i grøn emballage uden at sikre sig, at det rent faktisk er grønt, og uden at følge op på det,” siger han til Ingeniøren.

Se også: Datacenter-ekspert: Kun få virksomheder kan bygge et datacenter af den størrelse, som planlægges i Esbjerg

Foretrækker billig strøm

I stedet for mulighederne i at udnytte overskudsvarmen, er det adgangen til stabil og billig strøm der er det primære argument for placeringen af de kæmpemæssige datacentre i Danmark.

Apples kommende datacenter ud for Viborg kommer til at ligge klos op af en transformerstation.

Læs også: Borgere raser over konsekvenser af nyt Esbjerg-datacenter: Vil kæmpe imod med næb og klør

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S