Apples og Googles danske datacentre bliver mere forurenende end lovet

Flere af de kommende datastorcentre kommer til at fyre op for fuglene frem for fjernvarmenetværket.

Artikel top billede

En af hovedargumenterne bag danske opførsler af kæmpemæssige datacentre fra storspillere som Apple, Google og Facebook er tilgangen til et fjernvarmenetværk.

Dermed bliver centrenes overskudsvarme udnyttet til fjernvarme. Eksempelvis forventer Fjernvarme Fyn at genvinde for 100.000 MWh energi årligt fra et samarbejde med Facebook. Det er nok til opvarme 6.900 hjem.

Det argument synes nu at smuldre.

Facebooks kommende datacenter er undtagelsen, for fem af de øvrige planlagte datastorcentre, er der ingen konkrete planer om at udnytte overskudsvarmen til fjernvarme.

De ligger for fjernt fra fjernvarmenetværket til at varmen kan udnyttes på rentabel vis, skriver Ingeniøren efter at have fået aktindsigt i samarbejdet mellem Invest in Denmark og Apple.

Eksempelvis vil Apples datacenter befinde sig 13 kilometer fra fjernvarmenetværket i Viborg by.

Energiprofessor Brian Vad Mathiesen fra Aalborg Universitet betragter det som en fejl, at overskudsvarmen ikke bliver udnyttet, mens han advarer at løsningerne bliver mere forurende end lovet:

”Der er desværre en tendens til, at politikere og embedsmænd pakker ting ind i grøn emballage uden at sikre sig, at det rent faktisk er grønt, og uden at følge op på det,” siger han til Ingeniøren.

Se også: Datacenter-ekspert: Kun få virksomheder kan bygge et datacenter af den størrelse, som planlægges i Esbjerg

Foretrækker billig strøm

I stedet for mulighederne i at udnytte overskudsvarmen, er det adgangen til stabil og billig strøm der er det primære argument for placeringen af de kæmpemæssige datacentre i Danmark.

Apples kommende datacenter ud for Viborg kommer til at ligge klos op af en transformerstation.

Læs også: Borgere raser over konsekvenser af nyt Esbjerg-datacenter: Vil kæmpe imod med næb og klør

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S