Apples og Googles danske datacentre bliver mere forurenende end lovet

Flere af de kommende datastorcentre kommer til at fyre op for fuglene frem for fjernvarmenetværket.

Artikel top billede

En af hovedargumenterne bag danske opførsler af kæmpemæssige datacentre fra storspillere som Apple, Google og Facebook er tilgangen til et fjernvarmenetværk.

Dermed bliver centrenes overskudsvarme udnyttet til fjernvarme. Eksempelvis forventer Fjernvarme Fyn at genvinde for 100.000 MWh energi årligt fra et samarbejde med Facebook. Det er nok til opvarme 6.900 hjem.

Det argument synes nu at smuldre.

Facebooks kommende datacenter er undtagelsen, for fem af de øvrige planlagte datastorcentre, er der ingen konkrete planer om at udnytte overskudsvarmen til fjernvarme.

De ligger for fjernt fra fjernvarmenetværket til at varmen kan udnyttes på rentabel vis, skriver Ingeniøren efter at have fået aktindsigt i samarbejdet mellem Invest in Denmark og Apple.

Eksempelvis vil Apples datacenter befinde sig 13 kilometer fra fjernvarmenetværket i Viborg by.

Energiprofessor Brian Vad Mathiesen fra Aalborg Universitet betragter det som en fejl, at overskudsvarmen ikke bliver udnyttet, mens han advarer at løsningerne bliver mere forurende end lovet:

”Der er desværre en tendens til, at politikere og embedsmænd pakker ting ind i grøn emballage uden at sikre sig, at det rent faktisk er grønt, og uden at følge op på det,” siger han til Ingeniøren.

Se også: Datacenter-ekspert: Kun få virksomheder kan bygge et datacenter af den størrelse, som planlægges i Esbjerg

Foretrækker billig strøm

I stedet for mulighederne i at udnytte overskudsvarmen, er det adgangen til stabil og billig strøm der er det primære argument for placeringen af de kæmpemæssige datacentre i Danmark.

Apples kommende datacenter ud for Viborg kommer til at ligge klos op af en transformerstation.

Læs også: Borgere raser over konsekvenser af nyt Esbjerg-datacenter: Vil kæmpe imod med næb og klør

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura