Borgere raser over konsekvenser af nyt Esbjerg-datacenter: Vil kæmpe imod med næb og klør

Det kommende mega-datacenter i Esbjerg får betydning for den lokale infrastruktur, og det skaber utilfredshed hos en række borgere.

Artikel top billede

Et nyt stort datacenter, der efter planen skal opføres ved byen Andrup udenfor Esbjerg, betyder, at en stor vej i lokalområdet vil blive nedlagt.

Det skriver JyskeVestkysten, der kan berette, at planerne om at nedlægge vejen har skabt stor utilfredshed i en lokal Facebook-gruppe, hvor en række borgere nu forbereder en indsigelse til kommunen.

”Den vej skal bare ikke lukkes. Så der må kæmpes med næb og klør her," skriver Nanna Christensen i en debattråd i Facebook-gruppen "For os der bor i Andrup og Skads."

Læs også: Nyt gigant-datacenter kan være på vej til Danmark: Stor aktivitet på grund ved Esbjerg

Hun får opbakning fra flere borgere, men med til historien hører dog også, at flere borgere udtrykker deres glæde over udsigten til, at datacenteret kan skabe arbejdspladser i området.

Datacentre mødes af nabo-protester

Det er ikke første gang, at et datacenter skaber utilfredshed hos naboerne.

I forbindelse med Apples datacenter i Aabenraa talte Computerworld med adskillige naboer, der frygtede, at de i forbindelse med opførelsen af datacenteret vil komme til at leve i et mangeårigt støjhelvede, der vil gøre deres boliger usælgelige.

Læs også: Naboer til nyt Apple-datacenter i Aabenraa frygter larm, støj og tung trafik: "Det er jo en katastrofe, og vores huse bliver umulige at sælge"

“Vi kommer til at bo midt på en enorm byggeplads, hvor der vil blive bygget 24 timer i døgnet i 365 dage om året. Det er jo ikke bare et parcelhus, der skal opføres. Vi har fået at vide, at der kan komme op mod 500 lastvogne forbi om dagen, mens der bliver bygget på grunden. Samtidig kan vi forvente, at der vil gå 10 - 15 år før datacenteret er fuldt udbygget. Det er jo en katastrofe, og vores huse bliver umulige at sælge,” sagde Claus Lorentzen, der bliver nabo til Apples datacenter i Aabenraa, til Computerworld sidste år.

I den irske by Athenry i Galway i det vestlige Irland blev Apples planer om at anlægge et datacenter mødt af voldsomme protester, der endte i den irske højesteret og førte til så store forsinkelser af byggeprojektet, at Apple endte med at skrinlægge sine datacenter planer.

Læs også:
Apple dropper byggeri af kæmpe datacenter i Irland efter flere års juridisk tovtrækkeri

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird