Datadrevet innovation kan hurtigt blive en dyr omgang

Klumme: Det er dyrt og usikkert at investere i databaseret innovation og udvikling

Artikel top billede

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for skribentens synspunkter.

For de fleste virksomheder er det dyrt og usikkert at investere i databaseret innovation og udvikling.

Samtidig kan der internt i en virksomhed også være forskellige synspunkter på potentialet i og værdien af data.

Frontløberne for den datadrevne udvikling er hurtige til at finde generelle argumenter for at investere i en større udnyttelse af de tilgængelige data.

Den administrerende direktør og økonomichefen har til gengæld behov for mere håndfaste beviser på, at investeringen kan betale sig.

På den anden side af mødebordet sidder forskellige leverandører af lagringstjenester, som er meget hurtige til at tale om behovet for intelligente, hurtige og skalerbare lagringsløsninger.

Tendensen de sidste mange år har været at vælge enten cloud-baserede eller flash-baserede lagringstjenester – eller en kombination af begge.

Disse to lagringsformer rummer mange fordele, men koster også meget og har desuden nogle ulemper, der ikke tales lige så meget om.

Flash- og cloud-lagring løber op

For med cloud-baserede løsninger lægger man bogstaveligt talt vitale dele af sin forretning i et miljø – en sky - man ikke har fuld kontrol over.

Man er derfor også afhængig af den valgte leverandørs sikkerhedskapacitet og skal være klar til at grave dybt i lommerne, når cloud-løsningen skal udvides.

Og hvis man i stedet ensidigt søger at dække sit lagringsbehov med en flash-løsning, indebærer det en mangedoblet udgift til lagring, fordi flashmediets lagringskapacitet mindskes betydeligt, når data også skal krypteres.

Det betyder, at udgifterne til lagringsmedierne i de hurtigt voksende storage-miljøer øges fem til 10 gange samtidig med, at den kraftige datatilvækst inden for de næste 10 år i sig selv vil øge udgifterne til lagringsudgifterne med op mod en faktor 10 eller mere.

Datakryptering øger behovet for lagerplads

Ethvert sats på lagringstyper kan skabe uønskede flaskehalse, der gør udviklingsprojekter dyrere end nødvendigt og dermed i værste fald lægger låg på udviklingen.

Oven i alt dette synes trusler og ulovlig indtrængen i virksomhedernes servere i dag at ske nærmest dagligt.

Så for at leve op til GDPR- og HIPAA-lovgivningen – og beskytte sig selv - kan virksomhederne blive nødt til at beskytte visse data med end-to-end kryptering i deres stadigt mere komplekse it-netværk og server stacks.

Agile virksomheder skal ikke begrænses af lagringsmediernes kapacitet eller bekymre sig om sikkerheden i netværket.

Så for at få større udviklingskapacitet og høj sikkerhed i it-netværket, er det derfor nødvendigt at gå efter lagringsløsninger, der både er skalerbare og kan sikre sikkerheden i netværkets forskellige dele.

Det handler om at finde og benytte sig af løsninger, der støtter helheden og som også gør det muligt for den administrerende direktør og økonomichefen at satse helhjertet og med god samvittighed på datadrevet innovation og forretningsudvikling.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os noget tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT