Tyskland øremærker 22 milliarder til kunstig intelligens-projekter

Den tyske regering vil bruge mere end 22 milliarder kroner på kunstig intelligens frem imod 2025. Hvilke konkrete projekter pengene skal gå til er endnu uvist.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

Tysklands regering med forbundskansler Angela Merkel i spidsen vil torsdag vedtage beslutningen om at afsætte hele 3 milliarder euro - svarende til mere end 22 milliarder kroner - til at udvikle tyske projekter inden for kunstig intelligens.

Pengene er øremærket til projekter, der er "made in Germany" frem til 2025.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters, som har informationerne fra tyske aviser.

Historien melder endnu intet om, hvilke konkrete projekter den tyske regering har i tankerne, så det er endnu uvist om, der eksempelvis er tale om projekter til den offentlige sektor, eller om private aktører også kan få del i midlerne.

Læs også: Kristian Jensen frygter amerikansk hævn, hvis EU ændrer beskatning af tech-giganter

Problemer med kunstig intelligens i Region Hovedstaden

Kunstig intelligens-projekter er ofte blevet udråbt til fremtiden, men ikke alle projekter kører endnu på skinner.

Herhjemme har Region Hovedstaden eksempelvis lavet en aftale om kunstig intelligens-løsninger med IBM, der er løbet ind i problemer.

Parterne indgik en femårig aftale i sommeren 2017, men nu har regionen indstillet til, at aftalen bliver opsagt på grund af blandt andet manglende resultater på næste regionrådsmåde, som foregår 20. november.

IBM har ikke ønsket at besvare spørgsmål i sagen.

Det kan du læse mere om her: Vil ikke besvare spørgsmål: Se IBM's reaktion på kommende annullering af million-aftale med Region Hovedstaden

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network