Erhvervsministeren vil muligvis forhindre TDC's ejer i flere danske opkøb

TDC's ejer skal ikke have lov til at opkøbe flere danske virksomheder, hvis den bliver dømt for økonomisk kriminalitet i forbindelse med sagen om udbytte-fusk. Det mener Danmarks Erhvervsminister, Rasmus Jarlov (K).

Artikel top billede

Opdateret 16:03 TDC's ejer, den australske investeringsbank Macqurie, skal ikke have lov til at opkøbe flere danske virksomheder, hvis den bliver dømt i den stort omtalte udbytte-skandale.

Det mener erhvervsministeren, der vil have undersøgt mulighederne for at begrænse investeringsbankens forretningsmuligheder i Danmark.

Det skriver DR.

“Man skal ikke sætte en pyroman til at arbejde på en tændstikfabrik. På samme måde ønsker vi heller ikke, at virksomheder, der er dømt for alvorlig økonomisk kriminalitet, får mulighed for at begå økonomisk kriminalitet i Danmark,” siger Rasmus Jarlov (K) til DR.

Læs også: TDC-ejeren Macquarie tiltalt for systematisk at have tømt europæiske statskasser

Derfor vil han undersøge sammen med skatteministeren og justitsministeren, om der er mulighed for at regulere virksomheder, der er dømt for økonomisk kriminalitet.

Udtalelsen kommer efter, at det tyske politi og skattevæsen efterforsker banken for bedrageri.

Ifølge interne dokumenter har TDC’s hovedaktionær udnyttet den såkaldte ordningen for udbytteskat til at til at tjene mindst tre milliarder kroner, hovedsageligt i spekulation mod de tyske, franske og schweiziske skattemyndigheder.

Bedrageriet skulle angiveligt være fundet sted siden 2010, og er sket gennem såkaldte 'cum ex’-handler.

Det foregår ved, at udenlandske aktionærer kan få refunderet en del af den skat de eller har betalt af udbyttet på deres aktier. Den ordning bliver så udnyttet til at få refunderet det samme beløb flere gange.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en dygtig medarbejder til sektionen for Infrastruktursystemer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT-afdelingen i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS