Ny europæisk telelov på vej: Her er seks nyheder i loven der får konsekvenser for dig

Billigere udenlandsopkald, nyt 5G-net og bedre smartphone-sikkerhed. Det er blot nogle af nyhederne i den nye europæiske telelov.

Artikel top billede

(Foto: © EU / Jennifer Jacquemart)

EU er på trapperne med en ny telelov, der sætter et nyt loft over telepriserne og baner vejen for et nyt 5G-net.

Det skriver EU-Parlamentet i en pressemeddelelse.

Af pressemeddelelsen fremgår det, at parlamentet onsdag vedtog et lovforslag, der skal bane vejen for den nye telelov.

584 parlaments-medlemmer stemte ja til forslaget, mens 42 stemte i mod og 50 var fraværende.

Her er seks væsentlige nyheder i forslaget:

1. Der er godt nyt for europæiske telekunder, der ofte kommunikerer på tværs af de europæiske landegrænser. For forslaget indfører en maksimal pris på 1,4 kroner (19 cent, red) for udenlandsopkald samt en maksimal sms-pris på 44 øre (6 cent, red) for sms-beskeder sendt til udlandet.

2. Loven indeholder et krav om at forbrugerne fastholder retten til deres telefonnummer i op til en måned efter, at deres abonnement udløber .

3. EU vil med den nye lov også bane vejen for et europæisk 5G-net. Senest i 2020 skal medlemslandene stille telefrekvenser til rådighed for det kommende 5G-net.

4. Større sikkerhed for smartphone-brugerne. Teleselskaber pålægges at bruge krypterede systemer for at undgå cyber-angreb.

5. Bedre forbruger-rettigheder. Teleselskaberne pålægges nu at sikre forbrugerne større indsigt i deres dataforbrug, lettere forståelige aftalevilkår og sidst men ikke mindst skal selskaberne gøre det lettere for forbrugere at skifte teleselskab.

6. Nyt beredskabssystem. I tilfælde af katastrofer og alvorlige nødssituationer skal myndighederne nu have mulighed for, at advare borgerne i de berørte områder via tekst-beskeder eller mobil-apps.

Læses lige nu

    Mobilplan ApS

    Customer Support Specialist

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S