Disse byer har søgt om penge fra bredbåndspuljen - især stort behov på Sjælland

Energistyrelsen har modtaget 137 ansøgninger om at få del i de 110 millioner kroner i bredbåndspuljen. Det er dobbelt så mange som sidste år. Se hele listen over antal ansøgninger her.

Artikel top billede

Energistyrelsen har modtaget ansøgninger fra 137 organisationer, der gerne vil have del i de 110 millioner kroner i bredbåndspuljen, som styrelsen vil fordele inden nytår.

Næsten halvdelen af ansøgningerne - 64 stykker - kommer fra Region Sjælland. 40 kommer fra Region Syddanmark.

Ser vi på antallet af ansøgninger fra de enkelte kommuner, topper Svendborg og Syddjurs Kommuner med hver 12 projekter, mens Vordingborg har ansøgt om penge til otte projekter.

Lemvig og Sorø har hver søgt om penge til syv projekter.

Ansøgningsfristen udløb med udgangen af oktober, og der er i alt blevet ansøgt om 150 millioner kroner.

De 137 ansøgninger svarer til en fordobling af antallet af ansøgninger i forhold til sidste år. De dækker over ønske om forbedrede internetforbindelser til i alt 6.000 danske adresser.

Ifølge energi-, klima og forsyningsminister Lars Christian Lilleholt (V) kommer ansøgniningerne fra lokalområder og landdistriker, hvor der ‘virkeligt er et behov for at komme på en bredbåndsforbindelse, og hvor teleoperatørerne ikke kommer.’

Lars Christian Lilleholt kom i ilden i fjor efter uddelingen af bredbåndsmillionerne.

Det kan du læse mere om her: Minister i krydsild om dansk bredbåndspulje: Er millionerne blevet tildelt de helt forkerte områder?

Efterfølgende blev der lukket for muligheden for at søge støtte for by-områder i 35 kommuner - herunder de fleste storkøbenhavnske kommuner.

Det kan du læse mere om her: Ny bredbåndspulje på trapperne: Store ændringer på vej - slut med støtte til byområder i 35 kommuner

Sidste år søgte 72 bredbåndsprojekter fra 21 kommuner om penge fra puljen. 40 af dem fik tilskud.

Det kan du læse mere om her: 4.000 danske adresser får tilskud til bedre bredbånd: Her er alle bredbåndsprojekterne

Herunder ser du Energistyrelsens liste over byer, der har ansøgt om penge fra puljen.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse