Devoteam har ansat 45 konsulenter på et år - kun tre er blevet ansat via jobopslag: "I en konsulentforretning skal der bruges rigtig meget energi på medarbejderne"

Den danske konsulentvirksomhed Devoteam holder fast i sine rødder tilbage fra 1970'erne. Det er en del af opskriften på at tiltrække nye medarbjedere og sikre gode arbejdsforhold. Senest kunne administrerende partner hos Devoteam, Søren Nielsen, fejre udmærkelsen, som en af de bedste it-arbejdspladser i Danmark.

Artikel top billede

Søren Nielsen, administrerende partner hos Devoteam. (Foto: C)2015! Allan Jensen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Devoteams opskrift på en god arbejdsplads
  • Administrerende partner Søren Nielsens fokus på medarbejderne
  • Hvad en empatisk nørd er
1.034
5:15 min
For konsulenthuse i hele markedet er den helt store udfordring lige nu at tiltrække nok rigtige kompetencer til butikken.

En undersøgelse fra Danske Bank viser, at to ud af tre virksomheder har udfordringer med at besætte it-stillingerne, og i 2030 vil der være omkring 19.000 it-specialister i underskud.

Hos en af landets ældre konsulenthuse, Devoteam, er der også fart på rekrutteringsbehovet.

Med 45 ansættelser i løbet af året ser det dog også ud som om, at administrerende partner Sø

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub