Mobilepay har i al hemmelighed lanceret ny funktion

Den populære betalingstjeneste, Mobilepay, har siden august haft en ny funktion, der fungerer som en fælleskasse, hvor brugere kan sætte penge ind.

Artikel top billede

Man kan hurtigt ende i besværligheder, når man i forbindelse med kollegaens 50 års fødselsdag skal rundt at samle penge ind, og ender med et stort rod af pengeoverførsler, man skal holde styr på.

En del af det problem har Mobilepay siden august haft en løsning på, Mobilepay Box, som i dag tirsdag officielt lanceres.

Den fungerer som en fælleskasse, hvor man kan sætte penge ind. Boksen er integreret i Mobilepay og får tildelt et unikt id-nummer, som andre brugere så kan sende penge til.

"MobilePay Box er skræddersyet til et moderne samfund, hvor vi mennesker indgår i mange forskellige fællesskaber, men gerne vil bruge mindst mulig tid på bøvl og administration. Vi tror, løsningen rammer plet i alle Danmarks klassekasser, gavekasser, bødekasser og andre private fælleskasser," siger Mark Wraa-Hansen, CEO i MobilePay, i en pressemeddelelse.

Læs også: Dankortet, Mobilepay og Apple Pay får ny rival: Google Pay er nu klar i Danmark

Den nye funktion har siden august været i test.

Lige nu er det gratis at bruge Mobilepay Box, men fra nytår koster det et gebyr på 15 kroner, hvis beløbet i kassen overstiger 1.000 kroner og derefter igen for hver 1.000 kroner.

Hver bruger kan oprette op til tre bokse og kun en kan administrere den oprettede boks. Der kan maximalt indbetales 15.000 kroner til en boks på et år.

Der er i dag 4 millioner brugere, der har downloadet Mobilepay-app'en.

Historien melder ikke om, Mobilepay Box også kan gøre det nemmere at samle penge ind fra eventuelt tilbageholdende kollegaer.

Læs også: Danske Bank måske klar til at dele ejerskabet af MobilePay med de andre banker

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)