Microsoft køber startup: Skal forbedre Windows 10 og Office 365

Microsoft har købt det amerikanske selskab FSLogix, en virtuel desktop-startup, der skal forbedre virtualiseringen af Windows 10 og Office 365 i skyen.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Brashear)

Microsoft har opkøbt startupvirksomheden FSLogix, der skal styrke virtualisering af Office 365 og Windows 10 i Azure.

Det skriver Techcrunch.

"FSLogix er en næstegenerations platform for app-provisionering, der reducerer ressourcer, tid og arbejdskraft, der kræves til at understøtte virtualisering," lyder det fra Brad Andersen, corporate VP hos Microsoft Office 365 og Julia White, corporate VP hos Microsoft.

Læs også: Microsoft Office kan være på kant med GDPR: Ny rapport finder belæg for indsamling af persondata i Office-versioner

Microsoft offentliggjorde tilbage i september Windows Virtual Desktop, der gør det muligt at køre Windows 10 og Office 365 ProPlus via Azure.

Her pegede Microsoft på Citrix, CloudJumper, Lakeside Software, Liquidware, People Tech Group, ThinPrint og FSLogix som de partnere, Microsoft arbejdet sammen med om løsningen.

Med købet af FSLogix' løsning ønsker Microsoft selv at forbedre den virtuelle desktop-oplevelse i forhold til især svartider for Office 365-brugerne.

FSLogix blev etableret i 2013 og har ifølge Crunchbase rejst mere end 65 millioner kroner.

Microsoft oplyser, at købet er gennemført, men ikke hvor mange penge, virksomheden er erhvervet for.

Læs også: Microsoft har i al stilhed trukket lancering af Windows Server 2019/1809 tilbage - nu svæver både Windows 10-opgradering og Server 2019 i det uvisse

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen