Microsoft køber startup: Skal forbedre Windows 10 og Office 365

Microsoft har købt det amerikanske selskab FSLogix, en virtuel desktop-startup, der skal forbedre virtualiseringen af Windows 10 og Office 365 i skyen.

Artikel top billede

(Foto: Stephen Brashear)

Microsoft har opkøbt startupvirksomheden FSLogix, der skal styrke virtualisering af Office 365 og Windows 10 i Azure.

Det skriver Techcrunch.

"FSLogix er en næstegenerations platform for app-provisionering, der reducerer ressourcer, tid og arbejdskraft, der kræves til at understøtte virtualisering," lyder det fra Brad Andersen, corporate VP hos Microsoft Office 365 og Julia White, corporate VP hos Microsoft.

Læs også: Microsoft Office kan være på kant med GDPR: Ny rapport finder belæg for indsamling af persondata i Office-versioner

Microsoft offentliggjorde tilbage i september Windows Virtual Desktop, der gør det muligt at køre Windows 10 og Office 365 ProPlus via Azure.

Her pegede Microsoft på Citrix, CloudJumper, Lakeside Software, Liquidware, People Tech Group, ThinPrint og FSLogix som de partnere, Microsoft arbejdet sammen med om løsningen.

Med købet af FSLogix' løsning ønsker Microsoft selv at forbedre den virtuelle desktop-oplevelse i forhold til især svartider for Office 365-brugerne.

FSLogix blev etableret i 2013 og har ifølge Crunchbase rejst mere end 65 millioner kroner.

Microsoft oplyser, at købet er gennemført, men ikke hvor mange penge, virksomheden er erhvervet for.

Læs også: Microsoft har i al stilhed trukket lancering af Windows Server 2019/1809 tilbage - nu svæver både Windows 10-opgradering og Server 2019 i det uvisse

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra HP

    Det hybride kontor kræver personlig teknologi

    Ingen vil dele tastatur med ti kolleger. HP EliteBoard samler computeren i tastaturet og gør det personlige udstyr mobilt på det hybride kontor.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S