Kendt dansk trafik-app nægter at fjerne undersøgelse trods trussel om fogedforbud: "Den her undersøgelse bliver liggende, indtil der kommer en ny"

Interview: Saphe-stifter nægter at fjerne undersøgelse fra oktober 2017 fra tjenestens hjemmeside, men han erkender, at han ikke aner, hvordan det danske marked for trafik-apps forholder sig i dag. "Det kan være, at vi laver en ny undersøgelse på et tidspunkt, men den her undersøgelse bliver liggende, indtil der kommer en ny," lyder det.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs Saphes svar på beskyldningerne fra Ooono
  • Indblik i krigen på det danske marked for trafik-apps
  • Find ud af hvorfor Saphe afviser Ooonos påstand om dobbeltmoral
  • Tjek hvor mange brugere Ooono har i dag
  • Se Ooonos forklaring på fejlagtig annonce
1.987
10 min
Ooono har kastet sig ind i den ordkrig, der eksisterer på det danske marked for trafik-apps, ved at bebude, at selskabet nu vil sende sine advokater efter konkurrenten Saphe.

Årsagen er, at Saphe har nægtet at fjerne en undersøgelse fra oktober 2017, der, ifølge Ooono, ikke længere tegner et retvisende billede af tilstanden i markedet.

Undersøgelsen hævder blandt andet, at "Ooono er i gennemsnit 67 minutter senere," med fartkontrollerne end Saphe.

Derfor vil Christian Walther Øyrabø, bestyrelsesformand i Autovice, der står bag Ooono, nu forsøge at få nedlagt et fogedforbud imod undersøgelsen, men det får ikke Saphes stifter og direktør Freddy Sørensen til at ryste på hånden.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Ballerup

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos