Netflix ruster op i krigen mod billig streaming: Ni ud af ti vpn-løsninger blokeres

De fleste vpn-løsninger kan ikke omgå Netflix’ geoblokering herhjemme. Ny undersøgelse viser, hvilke der kan.

Artikel top billede

I takt med at Netflix forsøger sig med billigere streaming-løsninger i blandt andre sydøstasiatiske markeder, forsøger streaming-giganten at begrænse streaming på tværs af landegrænser.

Muligheden for at tilslutte sig en abonnementsordning udenfor Danmark via en såkaldt vpn-forbindelse er ellers lokkende, for danskerne er de Netflix-brugere der betaler mest for streaming på platformen.

Herhjemme debuterer prislisten ved 79 kroner per måned for et basis-abonnement, mens der i lande som Tyrkiet eller Malaysia kan slippes for omkring en fjerdedel for den billigste pakke.

Læs også: Netflix halverer prisen på visse abonnementer - til gengæld skal du droppe fjernsynet

Med voksende incitamenter til at omgå streaming-kæmpens lokale priser, sætter Netflix nu flere blokeringer for vpn-løsninger.

Ifølge en undersøgelse foretaget af Comparitech, lykkedes det Netflix at blokere for 90 procent af de 56 testede vpn-løsninger fordelt over 30 lande, inklusive Danmark. I Danmark kan kun seks ud af de godt halvt hundrede vpn-udbydere omgå Netflix’ blokering.

I sin undersøgelse lister Comparitech de fem vpn-udbydere som har mest held til at omgå Netflix’ begrænsninger:

  • NordVPN: 30 ud af 30 lande
  • SurfShark: 28 ud af 30 lande
  • PrivateVPN: 20 ud af 30 lande
  • Astrill: 15 ud af 30 lande
  • Air VPN: 15 ud af 30 lande
Undersøgelsen er foretaget på tværs af både desktop- og mobilplatforme som iOS og Android. Den bygger på i alt over 5.000 tusinde foretagne tests. Den fulde undersøgelse kan læses her.

Se også: Danmark har verdens dyreste Netflix-abonnement - nu vil Netflix sænke priserne

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S