Afgående Facebook-direktør tager skraldet for pr-skandale

I juni meddelte Facebooks kommunikationschef, at han ville fratræde sine stilling - nu tager han ansvaret for kontroversiel smædekampagne mod kritikere af det sociale medie.

Artikel top billede

(Foto: Photo by William Iven on Unsplash)

Det sociale medie Facebook er for tiden indblandet i en række uheldige og kontroversielle sager.

Som New York Times tidligere har kunnet afsløre, handler en af sagerne om, hvordan Facebook havde hyret pr-bureauet Definers Public Affairs til at sprede miskrediterende informationer om kritikere og konkurrenter af Facebook, heriblandt Google og Apple.

Sagen får nu Facebooks afgående kommunikationschef, Elliot Schrage, til i en skriftlig meddelelse at tage ansvaret for brugen af pr-firmaet.

"Jeg kendte til og godkendte beslutningen om at hyre Definers og lignende firmaer. Jeg burde have kendt til beslutningen om at udvide deres mandat," lyder det fra Elliot Schrage i en intern skriftlig meddelelse, som Techcrunch er kommet i besiddelse af.

Det skriver Techcrunch.

Læs også: Facebook skal til at sende kedelig besked til millioner af brugere: Vi beklager, men din konto er blevet misbrugt

Pr-firmaet blev ifølge den nu tidligere kommunikationschef hyret i 2017 i et forsøg på at modarbejdet stigende pres om at statsregulere Facebook.

Elliot Schrage forklarer ifølge Techcrunch, at hans kommunikationsteam bad Definers om at søsætte negative historier om Facebooks konkurrenter, men afviser, at man bad pr-firmaet om at distribuere eller skabe fake news.

Kritikere fremhæver, at det er et belejligt tidspunkt, at kommunikationschefen tager skraldet - han havde nemlig allerede meddelt sin aftrædelse tilbage i juni efter omkring 10 år i virksomheden.

Mark Zuckerberg fastholder, at han blev overrasket over afsløringerne i New York Times.

Læs også: Der er ingen vej udenom: Google, Facebook og Amazon skal reguleres

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S