Endnu en producent melder sig ind i kampen om foldbare smartphones

OnePlus’ søsterselskab patenterer deres første design på en foldbar mobil.

Artikel top billede

Foldbare smartphones, som kan udvide skærmens areal til det dobbelte synes at blive den næste store landvinding til mobilåret 2019.

Denne måned kunne Samsung således vise deres første fungerende prototype frem, kaldet ’Infinity Flex’, men andre mobilproducenter synes at følge det spor.

Læs også: Samsung løfter sløret for selskabets første foldbare smartphone: Se den i aktion her

En stribe patenter tegnet af OnePlus’ søsterselskab, kinesiske OPPO, tyder på, at virksomheden også har foldbare smartphones på tegnebrættet. Det skriver Slashgear.

Ud fra de givne skitser ses det, at der her vil satses et design, hvor en stor skærm vil foldes på langs, når mobilen skal pakkes. Et design som et andet kinesisk selskab, Royole, har vist frem i hvad der kan kaldes for den første fungerende sammenklappelige smartphone.

Softwaremæssigt bliver det sandsynligvis Android-styresystemet der skal drive maskinen frem. Google har samtidig med Samsungs offentliggørelse af Infinity Flex bebudet, at selskabet vil gøre Android kompatibel med de fleksible displays.

En anden mobilproducent, sydkoreanske LG, er ifølge verserende rygter også ved at udvikle foldbare smartphones, mens Samsungs foldbare smartphone forventes at få kommerciel debut i 2019.

Se også: Her er klodens første foldbare smartphone

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos