Visma E-conomic varsler flere prisstigninger blot tre måneder efter opsigelse af rabataftaler: "Jeg har hverken respekt eller loyalitet over for Visma E-conomic mere"

Interview: Fra begyndelsen af det nye år hæver Visma E-conomic priserne for størstedelen af regnskabsprogrammets kunder. Det rammer nogle kunder ekstra hårdt, da de i august fik opsagt deres rabataftaler. "Visma E-conomic pisser selskabets kunder af for så få penge," lyder kritikken.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor iPaper er blevet særligt hårdt ramt af Visma E-conomics prisstigninger
  • Bliv klogere på hvorfor iPaper både har mistet respekten og loyaliteten for Visma E-cnomic
  • Indblik i Visma E-conomics nye prismodeller
722
3:45 min
Det vakte postyr, da regnskabsprogrammet Visma E-conomic i august opsagde rabataftalerne med en række kunder.

Kunderne hos Visma E-conomic er dog langt fra færdige med at skulle betale mere.

Fra nytår vil størstedelen af regnskabsprogrammets kunder blive ramt af en månedlig prisstigning på mellem 10 og 30 kroner alt efter, hvilket abonnement de har.

iPaper er en af de virksomheder, som i august fik fjernet sin rabataftale, hvilket resulterede i en prisstigning på 100 procent, og nu har selskabet så fået besked på, det skal betale yderligere 30 kroner mere om måneden fra nytår.

Det har fået selskabets administrerende direktør Mark S. Rasmussen til at se rødt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job