CPU-tørke rammer for alvor: PC-producent indstiller produktionen i månedsvis

Visse PC-producenter rammes særligt hårdt af Intels produktionsproblemer.

Artikel top billede

Den dominerende processorproducent Intel har allerede indrømmet, at det ikke kan følge med efterspørgslen.

Intels kommende 10nm procesteknik er forsinket, hvorfor den nuværende 14nm proces skal imødekomme en eftersåørgsel som er højere end forventet.

Det gør, at fremstillingen af high-end produkter som Core og Xeon-serierne bliver prioriteret over de billigere CPU’er i selskabets portefølje.

Særligt hårdt ramt, er de såkaldte ’Gemini Lake’ processorer, som i dag er at finde i budget-orienterede systemer.

Her melder PC-producenter om decideret komponenttørke.

Se også: Duel: Stærk mobil-CPU mod sløv laptop-processor – hvilken er egentlig bedst?

En enkel producent, Hardkernel, som fremstiller x86-kompatible mikrocomputere i Raspberry Pi format døjer med det manglende udbud.

Her fik selskabets nyeste produkt en kort tid på hylderne, efter det fik debut forrige uge. Det skriver Anandtech.

De første 2.000 modeller røg i de første 24 timer, men de næste 20.000 ordrer tror fabrikanten ikke på kan leveres før om nogle måneder.

”Vi er så kede af det. Vi har været forsigtige og kun produceret 2.000 enheder, fordi vi ikke kunne forudse denne situation. Vi er i dialog med Intel for at få præciseret næste leverance tidspunkt. På grund af Intels alvorlige forsyningsproblemer, kan Gemini Lake systemerne først fås igen i februar eller marts 2019.”

Intel oplyser til selskabet, at en mere præcis tidsramme vil blive oplyst en gang i januar 2019.

Processor-gigantens kvaler med at levere CPU’er, har siden september måned betydet, at priserne på Intel processorer er steget med på til 20 procent.

Læs også: Intel kan ikke følge med: Mangel på CPU'er får pc-priserne til at stige på det værst tænkelige tidspunkt

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job