CPU-tørke rammer for alvor: PC-producent indstiller produktionen i månedsvis

Visse PC-producenter rammes særligt hårdt af Intels produktionsproblemer.

Artikel top billede

Den dominerende processorproducent Intel har allerede indrømmet, at det ikke kan følge med efterspørgslen.

Intels kommende 10nm procesteknik er forsinket, hvorfor den nuværende 14nm proces skal imødekomme en eftersåørgsel som er højere end forventet.

Det gør, at fremstillingen af high-end produkter som Core og Xeon-serierne bliver prioriteret over de billigere CPU’er i selskabets portefølje.

Særligt hårdt ramt, er de såkaldte ’Gemini Lake’ processorer, som i dag er at finde i budget-orienterede systemer.

Her melder PC-producenter om decideret komponenttørke.

Se også: Duel: Stærk mobil-CPU mod sløv laptop-processor – hvilken er egentlig bedst?

En enkel producent, Hardkernel, som fremstiller x86-kompatible mikrocomputere i Raspberry Pi format døjer med det manglende udbud.

Her fik selskabets nyeste produkt en kort tid på hylderne, efter det fik debut forrige uge. Det skriver Anandtech.

De første 2.000 modeller røg i de første 24 timer, men de næste 20.000 ordrer tror fabrikanten ikke på kan leveres før om nogle måneder.

”Vi er så kede af det. Vi har været forsigtige og kun produceret 2.000 enheder, fordi vi ikke kunne forudse denne situation. Vi er i dialog med Intel for at få præciseret næste leverance tidspunkt. På grund af Intels alvorlige forsyningsproblemer, kan Gemini Lake systemerne først fås igen i februar eller marts 2019.”

Intel oplyser til selskabet, at en mere præcis tidsramme vil blive oplyst en gang i januar 2019.

Processor-gigantens kvaler med at levere CPU’er, har siden september måned betydet, at priserne på Intel processorer er steget med på til 20 procent.

Læs også: Intel kan ikke følge med: Mangel på CPU'er får pc-priserne til at stige på det værst tænkelige tidspunkt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS