CPU-tørke rammer for alvor: PC-producent indstiller produktionen i månedsvis

Visse PC-producenter rammes særligt hårdt af Intels produktionsproblemer.

Artikel top billede

Den dominerende processorproducent Intel har allerede indrømmet, at det ikke kan følge med efterspørgslen.

Intels kommende 10nm procesteknik er forsinket, hvorfor den nuværende 14nm proces skal imødekomme en eftersåørgsel som er højere end forventet.

Det gør, at fremstillingen af high-end produkter som Core og Xeon-serierne bliver prioriteret over de billigere CPU’er i selskabets portefølje.

Særligt hårdt ramt, er de såkaldte ’Gemini Lake’ processorer, som i dag er at finde i budget-orienterede systemer.

Her melder PC-producenter om decideret komponenttørke.

Se også: Duel: Stærk mobil-CPU mod sløv laptop-processor – hvilken er egentlig bedst?

En enkel producent, Hardkernel, som fremstiller x86-kompatible mikrocomputere i Raspberry Pi format døjer med det manglende udbud.

Her fik selskabets nyeste produkt en kort tid på hylderne, efter det fik debut forrige uge. Det skriver Anandtech.

De første 2.000 modeller røg i de første 24 timer, men de næste 20.000 ordrer tror fabrikanten ikke på kan leveres før om nogle måneder.

”Vi er så kede af det. Vi har været forsigtige og kun produceret 2.000 enheder, fordi vi ikke kunne forudse denne situation. Vi er i dialog med Intel for at få præciseret næste leverance tidspunkt. På grund af Intels alvorlige forsyningsproblemer, kan Gemini Lake systemerne først fås igen i februar eller marts 2019.”

Intel oplyser til selskabet, at en mere præcis tidsramme vil blive oplyst en gang i januar 2019.

Processor-gigantens kvaler med at levere CPU’er, har siden september måned betydet, at priserne på Intel processorer er steget med på til 20 procent.

Læs også: Intel kan ikke følge med: Mangel på CPU'er får pc-priserne til at stige på det værst tænkelige tidspunkt

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS