CPU-tørke rammer for alvor: PC-producent indstiller produktionen i månedsvis

Visse PC-producenter rammes særligt hårdt af Intels produktionsproblemer.

Artikel top billede

Den dominerende processorproducent Intel har allerede indrømmet, at det ikke kan følge med efterspørgslen.

Intels kommende 10nm procesteknik er forsinket, hvorfor den nuværende 14nm proces skal imødekomme en eftersåørgsel som er højere end forventet.

Det gør, at fremstillingen af high-end produkter som Core og Xeon-serierne bliver prioriteret over de billigere CPU’er i selskabets portefølje.

Særligt hårdt ramt, er de såkaldte ’Gemini Lake’ processorer, som i dag er at finde i budget-orienterede systemer.

Her melder PC-producenter om decideret komponenttørke.

Se også: Duel: Stærk mobil-CPU mod sløv laptop-processor – hvilken er egentlig bedst?

En enkel producent, Hardkernel, som fremstiller x86-kompatible mikrocomputere i Raspberry Pi format døjer med det manglende udbud.

Her fik selskabets nyeste produkt en kort tid på hylderne, efter det fik debut forrige uge. Det skriver Anandtech.

De første 2.000 modeller røg i de første 24 timer, men de næste 20.000 ordrer tror fabrikanten ikke på kan leveres før om nogle måneder.

”Vi er så kede af det. Vi har været forsigtige og kun produceret 2.000 enheder, fordi vi ikke kunne forudse denne situation. Vi er i dialog med Intel for at få præciseret næste leverance tidspunkt. På grund af Intels alvorlige forsyningsproblemer, kan Gemini Lake systemerne først fås igen i februar eller marts 2019.”

Intel oplyser til selskabet, at en mere præcis tidsramme vil blive oplyst en gang i januar 2019.

Processor-gigantens kvaler med at levere CPU’er, har siden september måned betydet, at priserne på Intel processorer er steget med på til 20 procent.

Læs også: Intel kan ikke følge med: Mangel på CPU'er får pc-priserne til at stige på det værst tænkelige tidspunkt

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job