Apple trodser meldinger om svigtende salgstal: ”iPhone Xr er vores bedst sælgende model”

Apples billigste model fra efteråret sælger bedre end sine dyrere kolleger, siger Apples Vice President .

Artikel top billede

Siden Wall Street Journal forrige uge kunne røbe, at Apple døjer med salget af deres nyeste kollektion af iPhones, har selskabet selv taget bladet fra munden.

I et interview med amerikanske Cnet, lægger selskabets Vice President. Greg Joswiak, en anden udlægning for dagen.

Ifølge ham har Apples iPhone Xr været selskabets ’mest populære iPhone i hvert evige og eneste dag siden lanceringen’. Han oplyser dog ingen konkrete salgstal på nogen af de tre modeller som Apple introducerede i efteråret: iPhone Xr, iPhone Xs og iPhone Xs Max.

Udmeldingen kommer efter at WSJ dokumenterede, at Apple har nedjusteret mængden af leverancer kraftigt fra underleverandører, for at imødekomme svigtende salgstal.

Apple har endda genoptaget fremstillingen af den ellers pensionerede iPhone X model fra 2017, for at leve op til en aftale om at aftage en bestemt mængde OLED-skærme fra underleverandøren Samsung.

Til spørgsmål om WSJ’s rapport, ønskede Greg Joswiak ikke at sige mere end at gentage, at iPhone Xr er den mest populære og bedst sælgende iPhone fra efteråret.

Apples aktieværdi er faldet med 20 procent siden selskabet præsenterede sit seneste regnskab, og er siden blevet overhalet i markedsværdi af Microsoft siden kulminationen i sommers.

Salget af Apples enheder trues yderligere af eventuelle planer fra Trump-administrationer om at indføre toldafgifter på selskabets produkter fremstillet i Kina.

Se også: Apple skruer ned for iPhone-produktionen. Efterårets iPhone sælger ikke som forventet

Læses lige nu

    Annonce

    Kalundborg Refinery A/S

    Applikationsspecialist til Kalundborg Refinery

    Region Sjælland

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S