Fagforbund frygter flere IBM-fyringer i 2019: Beskylder IBM for at opsige flere medarbejdere uden fratrædelsesbonus end varslet

Interview: "IBM er endt med at opsige et helt andet antal af medarbejdere med tryghedsaftaler end de tal, selskabet har tilkendegivet over for os," lyder det fra HK Privat. Fagforeninger frygter, at IBM er klar med en ny fyringsrunde i 2019, når flere af medarbejdernes aftaler om lukrative fratrædelsbonusser er udløbet.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i hvor mange medarbejdere med og uden tryghedsaftaler, der er blevet afskediget hos IBM
  • Indblik i hvilken forskel det gør for medarbejderne at have en tryghedsaftale
  • Find ud af hvorfor fagforeningerne frygter, at IBM vil lave nye fyringsrunder i 2019
897
4:30 min
Fagforbundene Prosa og HK Privat slikker sårene, efter onsdagens fyringsrunde i IBM, hvor 47 medarbejdere mistede jobbet.

Prosa og HK Privat har nu dannet sig et overblik over fyringerne, og fagforeningerne mener, at IBM har fyret flere medarbejdere uden tryghedsaftaler end lovet.

Tryghedsaftalerne giver ret til op imod 10 måneders ekstra fratrædelsesgodtgørelse udover medarbejdernes individuelle opsigelsesvarsel.

Derfor frygter fagforeningerne, at det betyder, at fyringerne hos IBM vil fortsætte i det nye år, hvor de ekstra fratrædelsesbonusserne udløber, og det dermed er billigere for IBM at fyre de pågældende medarbejdere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Konsulent til IT-kontraktstyring og IT-udbud i Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS