Fagforbund frygter flere IBM-fyringer i 2019: Beskylder IBM for at opsige flere medarbejdere uden fratrædelsesbonus end varslet

Interview: "IBM er endt med at opsige et helt andet antal af medarbejdere med tryghedsaftaler end de tal, selskabet har tilkendegivet over for os," lyder det fra HK Privat. Fagforeninger frygter, at IBM er klar med en ny fyringsrunde i 2019, når flere af medarbejdernes aftaler om lukrative fratrædelsbonusser er udløbet.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i hvor mange medarbejdere med og uden tryghedsaftaler, der er blevet afskediget hos IBM
  • Indblik i hvilken forskel det gør for medarbejderne at have en tryghedsaftale
  • Find ud af hvorfor fagforeningerne frygter, at IBM vil lave nye fyringsrunder i 2019
897
4:30 min
Fagforbundene Prosa og HK Privat slikker sårene, efter onsdagens fyringsrunde i IBM, hvor 47 medarbejdere mistede jobbet.

Prosa og HK Privat har nu dannet sig et overblik over fyringerne, og fagforeningerne mener, at IBM har fyret flere medarbejdere uden tryghedsaftaler end lovet.

Tryghedsaftalerne giver ret til op imod 10 måneders ekstra fratrædelsesgodtgørelse udover medarbejdernes individuelle opsigelsesvarsel.

Derfor frygter fagforeningerne, at det betyder, at fyringerne hos IBM vil fortsætte i det nye år, hvor de ekstra fratrædelsesbonusserne udløber, og det dermed er billigere for IBM at fyre de pågældende medarbejdere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job