Fyret Bestseller-CIO: "Det er vanskeligt at implementere ERP succesfuldt"

Implementeringen af et nyt ERP-system er rendt ind i problemer hos Bestseller. "Jeg har ikke så meget pt. at sige, andet at det er vanskeligt at implementere ERP succesfuldt," lyder det fra den fyrede CIO Pernille Geneser.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

Premium Kun for abonnenter
Efter mere end fem år som CIO for Bestseller har den danske modekoncern afskediget Pernille Geneser som CIO.

Computerworld erfarer, at der har været problemer med implementeringen af et omfattende ERP-system i Bestseller-koncernen, der står bag tøjmærker som Vero Moda, Only og Jack & Jones.

Årsagen til fyringen af Pernille Geneser skal tilsyneladende findes i problemerne med selskabets implementering af det nye ERP-system.

Læses lige nu

    G. Tscherning A/S

    IT & Digitaliseringsansvarlig

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Junior business analyst - Talent Program DK

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)