Fyret Bestseller-CIO: "Det er vanskeligt at implementere ERP succesfuldt"

Implementeringen af et nyt ERP-system er rendt ind i problemer hos Bestseller. "Jeg har ikke så meget pt. at sige, andet at det er vanskeligt at implementere ERP succesfuldt," lyder det fra den fyrede CIO Pernille Geneser.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal / Kim Stensdal)

Premium Kun for abonnenter
Efter mere end fem år som CIO for Bestseller har den danske modekoncern afskediget Pernille Geneser som CIO.

Computerworld erfarer, at der har været problemer med implementeringen af et omfattende ERP-system i Bestseller-koncernen, der står bag tøjmærker som Vero Moda, Only og Jack & Jones.

Årsagen til fyringen af Pernille Geneser skal tilsyneladende findes i problemerne med selskabets implementering af det nye ERP-system.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College