Visma Consulting i kursændring: Flere løsninger skal baseres på egen IP

Vismas konsulentforretning skal ikke længere kun fungere som konsulentforretning, men skal også til at bygge løsninger baseret på viden og produkter, som selskabet selv ejer,

Artikel top billede

Visma Consulting skal fremover ikke kun fungere som en konsulentforretning, mens også i stigende omfang bygge løsninger, som selskabet selv ejer, siger divisionsdirektør Carsten Bøje Mølller til ITWatch.

"Vi skal strategisk satse på nogle helt specifikke produktområder inden for business intelligence, kunstig intelligens og optimeringsalgoritmer, og vi vil i højere grad bygge vores løsninger baseret på egen IP,” siger han til mediet.

Han betegner overfor ITWatch dette kursskifte som ‘en væsentlig forandring’ for selskabet - men siger også, at der ikke bliver tale om rene standardløsninger, men snarere tilpassede standardløsninger.

Norske Visma har i dag tre datterselskaber i Danmark, nemlig Visma Consulting, Visma Software og Visma Enterprise.

Visma Consulting beskæftiger herhjemme 140 medarbejdere og forventer i år en omsætning på omkring 230 millioner kroner.

Visma-koncernen har hovedsæde i Oslo og har 8.250 medarbejdere. Selskabet omsatte for 8,5 milliarder norske kroner i fjor.

Visma Consulting fyrede i sommer topchef Torben Ryttersgaard og er for tiden på jagt efter en ny topchef for den danske forretning.

Det kan du læse mere om her: Visma Consulting fyrer topchef Torben Ryttersgaard efter under et år på posten: Genindsætter tidligere direktør

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job