Skat undersøger tusindvis af danskeres bitcoin-handler

Skattestyrelsen er gået i gang med at undersøge 2.700 danskere bitcoin-handler for “at sikre en korrekt skattemæssig behandling af gevinster og tab,” som det hedder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mange danskere har investeret i bitcoin i håbet om at score en solid gevinst på den stærkt volatile kryptovaluta.

Gevinster og tab skal i sagens natur indberettes til skattevæsenet, men det er ikke alle, der husker dette.

Nu går Skattestyrelsen i gang med at gennemgå bitcoin-handler for mere end 100 millioner kroner foretaget af i alt 2.700 danskere mellem 2015 og 2017.

Handlerne er alle blevet foretaget på en finsk bitcoin-børs, har de finske skattemyndigheder meddelt til Skattestyrelsen.

“Det er første gang, at Skattestyrelsen har modtaget konkrete oplysninger på området [..] Skattestyrelsen er nu ved at gennemgå oplysningerne for at sikre en korrekt beskatning,” meddeler Skattestyrelsen.

Her oplyser personskattedirektør Karin Bergen, at styrelsen i første omgang er i gang med at identificere de 2.700 danskere. Styrelsen har allerede taget kontakt til de første.

Ifølge tallene fra de finske skattemyndigheder har de 2.700 danskere købt bitcoins for 49,7 millioner kroner og solgt for 53 millioner på den finske børs.

“Det her er formentlig bare toppen af isbjerget. Selvom der er tale om en forholdsvis lille bitcoin-børs, er oplysningerne en meget værdifuld kilde, som tydeligt viser tendenser og mønstre på området. Den viden, vi får her om datamining, segmenter og metoder generelt, vil gøre os klogere på området og komme os til gavn i vores vejlednings- og kontrolarbejde,” lyder det fra Karin Bergen.

Skatterådet besluttede i foråret, at man skal betale skat af den gevinst, som man henter på at sælge bitcoins, ligesom man kan modregne eventuelle tab.

Du kan læse Skatterådet afgørelse her: Gevinst og tab ved afståelse af bitcoins.

Læs også:

Har du glemt at anmelde din bitcoin-gevinst til Skat? Så pas på

Tusindvis af borgere er under mistanke for skjule kryptovaluta for milliarder af kroner

Reflektioner over bitcoin og andre kryptovalutaer: Det begyndte at rykke i mit jyske muldvarpeskind for måske lige at følge de unge menneskers eksempel og blive rig i en fart

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job