Skat undersøger tusindvis af danskeres bitcoin-handler

Skattestyrelsen er gået i gang med at undersøge 2.700 danskere bitcoin-handler for “at sikre en korrekt skattemæssig behandling af gevinster og tab,” som det hedder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Mange danskere har investeret i bitcoin i håbet om at score en solid gevinst på den stærkt volatile kryptovaluta.

Gevinster og tab skal i sagens natur indberettes til skattevæsenet, men det er ikke alle, der husker dette.

Nu går Skattestyrelsen i gang med at gennemgå bitcoin-handler for mere end 100 millioner kroner foretaget af i alt 2.700 danskere mellem 2015 og 2017.

Handlerne er alle blevet foretaget på en finsk bitcoin-børs, har de finske skattemyndigheder meddelt til Skattestyrelsen.

“Det er første gang, at Skattestyrelsen har modtaget konkrete oplysninger på området [..] Skattestyrelsen er nu ved at gennemgå oplysningerne for at sikre en korrekt beskatning,” meddeler Skattestyrelsen.

Her oplyser personskattedirektør Karin Bergen, at styrelsen i første omgang er i gang med at identificere de 2.700 danskere. Styrelsen har allerede taget kontakt til de første.

Ifølge tallene fra de finske skattemyndigheder har de 2.700 danskere købt bitcoins for 49,7 millioner kroner og solgt for 53 millioner på den finske børs.

“Det her er formentlig bare toppen af isbjerget. Selvom der er tale om en forholdsvis lille bitcoin-børs, er oplysningerne en meget værdifuld kilde, som tydeligt viser tendenser og mønstre på området. Den viden, vi får her om datamining, segmenter og metoder generelt, vil gøre os klogere på området og komme os til gavn i vores vejlednings- og kontrolarbejde,” lyder det fra Karin Bergen.

Skatterådet besluttede i foråret, at man skal betale skat af den gevinst, som man henter på at sælge bitcoins, ligesom man kan modregne eventuelle tab.

Du kan læse Skatterådet afgørelse her: Gevinst og tab ved afståelse af bitcoins.

Læs også:

Har du glemt at anmelde din bitcoin-gevinst til Skat? Så pas på

Tusindvis af borgere er under mistanke for skjule kryptovaluta for milliarder af kroner

Reflektioner over bitcoin og andre kryptovalutaer: Det begyndte at rykke i mit jyske muldvarpeskind for måske lige at følge de unge menneskers eksempel og blive rig i en fart

Annonce

LB Forsikring

Afdelingschef for IT ServiceDesk

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Business Continuity Manager - Technical

Uspecificeret arbejdssted

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

Københavnsområdet

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S