Erik Damgaards Uniconta skal være en global virksomhed: "Vi har kørt den hurtigste runde i Formel 1. Nu skal vi så bare lave 60 runder, der er magen til uden at køre af sporet"

Interview: "Målet er at få Uniconta bredt udover hele verden. Vi har gearet alle vores systemer til global service." Efter bare to år er Erik Damgaards visioner for Uniconta klar. Han vil erobre hele verden.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan Uniconta skal erobre hele verden
  • Se hvilke lande Uniconta allerede har ekspanderet til
  • Find ud af hvilket land Erik Damgaard tror mest på
  • Læs hvad nøglen til det amerikanske marked er
  • Bliv klogere på hvorfor Erik Damgaard sammenligner Uniconta med elbilsfirmaet Tesla
1.413
7:15 min
Erik Damgaards nye regnskabs- og bogføringsprogram Uniconta har reelt kun været i luften i to år, men det skorter ikke på ambitionerne.

Målet for Erik Damgaard, der er i begyndelsen af 00'erne blev milliardær, da han sammen sin bror Preben Damgaard solgte økonomi- og forretningsystemet Navision til Microsoft for 11 milliarder kroner, vil gentage succesen med sin nye virksomhed.

Uniconta skal være et globalt selskab.

Det slår Erik Damgaard fast over for Computerworld.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS