Erik Damgaards Uniconta skal være en global virksomhed: "Vi har kørt den hurtigste runde i Formel 1. Nu skal vi så bare lave 60 runder, der er magen til uden at køre af sporet"

Interview: "Målet er at få Uniconta bredt udover hele verden. Vi har gearet alle vores systemer til global service." Efter bare to år er Erik Damgaards visioner for Uniconta klar. Han vil erobre hele verden.

Artikel top billede

Foto: Christoffer Lund-Hansen

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i hvordan Uniconta skal erobre hele verden
  • Se hvilke lande Uniconta allerede har ekspanderet til
  • Find ud af hvilket land Erik Damgaard tror mest på
  • Læs hvad nøglen til det amerikanske marked er
  • Bliv klogere på hvorfor Erik Damgaard sammenligner Uniconta med elbilsfirmaet Tesla
1.413
7:15 min
Erik Damgaards nye regnskabs- og bogføringsprogram Uniconta har reelt kun været i luften i to år, men det skorter ikke på ambitionerne.

Målet for Erik Damgaard, der er i begyndelsen af 00'erne blev milliardær, da han sammen sin bror Preben Damgaard solgte økonomi- og forretningsystemet Navision til Microsoft for 11 milliarder kroner, vil gentage succesen med sin nye virksomhed.

Uniconta skal være et globalt selskab.

Det slår Erik Damgaard fast over for Computerworld.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura