Pernille Erenbjerg færdig i TDC - har forladt selskabet

Topchef Pernille Erenbjerg havde fredag sidste arbejdsdag i TDC.

Artikel top billede

(Foto: Kim Stensdal /)

TDC-topchef gennem de seneste tre et halvt år, Pernille Erenbjerg, er færdig i TDC.

Selskabet bekræfter over for ITWatch, at Pernille Erenbjerg havde sidste arbejdsdag i selskabet fredag.

Her blev hun formelt afløst af Allison Kirkby, som nu er tiltrådt som topchef for TDC Group.

51-årige Allison Kirkby er skotte, og hun kommer fra en stilling som administrerende direktør i svenske Tele2, hvor hun tidligere også har været finansdirektør.

Allison Kirkby blev udnævnt som topchef i oktober, efter TDC siden foråret havde været på udkig efter en ny CEO.

Her meddelte Pernille Erenbjerg nemlig, at hun trak sig som øverste chef for selskabet.

Det skete i kølvandet på salget af TDC til et pensionskasse-konsortiet DK Telekommunikation, som trådte ind som ejer med en klar plan om at splitte TDC op.

"Da vores nye ejere nu påbegynder en ny strategi, som indebærer at opdele det danske selskab i separate enheder, føler jeg, at det er det rigtige tidspunkt for mig at træde tilbage på og starte processen med at overbringe stafetten til en anden,” meddelte Pernille Erenbjerg dengang.

Det kan du læse mere om her: Pernille Erenbjerg bekræfter exit fra TDC: “Det er det rigtige tidspunkt for mig at træde tilbage på”

Pernille Erenbjerg har overtog CEO-posten fra Carsten Dilling i 2015.

Opslittes

TDC's nye ejer - der består af pensionskasserne ATP, PFA, PKA og australske Macquarie - delte 1. august TDC op i to forretningsenheder, nemlig en kundevendt del med navnet OpCo og en netværksfokuseret del med navnet NetCo.

Allison Kirkby får til opgave at gennemføre hele den store omlægning af selskabet.

"Ligesom vi ser andre industrier befinde sig en brydningstid, så ændrer telco-industrien sig også, og vi ser nye, spændende muligheder for at transformere og forny vores forretningsmodel i den digitale æra. Vi har derfor sat en ambitiøs retning for TDC - en retning, der kommer til at definere industriens fremtid og fremtiden for det digitale Danmark. Med udnævnelsen af Allison er vi klar til at tage de næste skridt ind i denne fremtid," meddelte bestyrelsesformand Bert Nordberg i forbindelse med udnævnelsen af Allison Kirkby.

Med udnævnelsen af Allison Kirkby er hele TDC's topledelse nu på plads, efter salget af selskabet i foråret.

Koncernledelsen ser nu således ud:

- Allison Kirkby, administrerende direktør og koncernchef, TDC Group.

- Jaap Postma, koncerndirektør, OpCo.

- Andreas Pfisterer, koncerndirektør, NetCo.

- Jens Aaløse, koncerndirektør, group chief people officer & stakeholder relations.

- Stig Pastwa, koncerndirektør, CFO.

- Michael Moyell Juul, koncerndirektør, TDC Erhverv.

- Lasse Pilgaard, koncerndirektør, strategichef.

Se hele meddelelsen fra TDC Group om udnævnelsen af Allison Kirkby her.

Læs også:

TDC's nye næstformand har tidligere udnævnt Allison Kirkby til CEO for en nordisk telekæmpe

TDC får grønt lys til milliard-salg af hele sin norske forretning: Indlemmes i Telia om 10 dage

Se tilbuds-dokumentet: Her er pensionskassernes tilbud på TDC - kan trække alle TDC's frie reserver ud i udbytte

Her er pensionskassernes plan med at købe TDC: Står klar til at investere massivt i mobil- og bredbånd

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

LB Forsikring

Afdelingschef for Digital Finans

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job