Microsoft kan være på vej med helt nyt styresystem

Microsoft kan være på vej med et helt nyt styresystem, som skal tage kampen op med Googles ChromeOS.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft kan være på vej med et helt nyt styresystem, der sigter mod at tage kampen op mod ikke mindst Googles Chrome OS.

I hvert fald er der tiltagende rygter om Microsofts arbejde med et styresystem med navnet Lite (ikke Windows Lite, men blot Lite).

Der har i et års tid floreret rygter om, at Microsoft arbejder på et nyt system med navnet Windows Core OS - eller WCOS - som en moderne version af Windows.

Windows Core OS skal være en efterfølger til Windows OneCore, som er Microsoft strategi om at opdele Windows og forbinde modulerne via en del kerne og udvikler-platform.

Det skal gøre det muligt at dele fundamentet under Windows 10 på tværs af mange forskellige enheds-typer.

Ifølge tech-mediet Petri.com retter den nye Lite sig specifikt mod Chromebooks.

Microsoft har tidligere været på banen med neddroslede versioner af Windows, nemlig Windows 10 RT og Windows 10 S.

Ifølge Petri vil Lite kun kunne køre PWA- og UWP-applikationer, altså ‘progressive web apps’ [tidligere ‘hosted web apps’, red] og ‘universal windows platform’.

Lite vil ifølge mediet mest sandsynligt kun blive tilgængelig som præinstalleret system hos OEM’erne - ligesom det meget vel kan være, at det slet ikke kommmer til at bære Windows-navnet.

Petri.com skriver, at Lite er selve grunden til, at Microsoft nu fjerner Windows 10 S fra landkortet.

“Målet for Windows Lote er at gøre det superletvægt, altid tændt, altid connected og i stand til at køre på alle former for CPU’er,” lyder det.

Læs også:

Qualcomm udfordrer Intel med ny laptop-chip: Core i7 superkræfter der kører i døgndrift

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Københavnsområdet

Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø

Teamleder til Application Management

Fyn

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect