Microsoft kan være på vej med helt nyt styresystem

Microsoft kan være på vej med et helt nyt styresystem, som skal tage kampen op med Googles ChromeOS.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft kan være på vej med et helt nyt styresystem, der sigter mod at tage kampen op mod ikke mindst Googles Chrome OS.

I hvert fald er der tiltagende rygter om Microsofts arbejde med et styresystem med navnet Lite (ikke Windows Lite, men blot Lite).

Der har i et års tid floreret rygter om, at Microsoft arbejder på et nyt system med navnet Windows Core OS - eller WCOS - som en moderne version af Windows.

Windows Core OS skal være en efterfølger til Windows OneCore, som er Microsoft strategi om at opdele Windows og forbinde modulerne via en del kerne og udvikler-platform.

Det skal gøre det muligt at dele fundamentet under Windows 10 på tværs af mange forskellige enheds-typer.

Ifølge tech-mediet Petri.com retter den nye Lite sig specifikt mod Chromebooks.

Microsoft har tidligere været på banen med neddroslede versioner af Windows, nemlig Windows 10 RT og Windows 10 S.

Ifølge Petri vil Lite kun kunne køre PWA- og UWP-applikationer, altså ‘progressive web apps’ [tidligere ‘hosted web apps’, red] og ‘universal windows platform’.

Lite vil ifølge mediet mest sandsynligt kun blive tilgængelig som præinstalleret system hos OEM’erne - ligesom det meget vel kan være, at det slet ikke kommmer til at bære Windows-navnet.

Petri.com skriver, at Lite er selve grunden til, at Microsoft nu fjerner Windows 10 S fra landkortet.

“Målet for Windows Lote er at gøre det superletvægt, altid tændt, altid connected og i stand til at køre på alle former for CPU’er,” lyder det.

Læs også:

Qualcomm udfordrer Intel med ny laptop-chip: Core i7 superkræfter der kører i døgndrift

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos