Microsoft kan være på vej med helt nyt styresystem

Microsoft kan være på vej med et helt nyt styresystem, som skal tage kampen op med Googles ChromeOS.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Microsoft kan være på vej med et helt nyt styresystem, der sigter mod at tage kampen op mod ikke mindst Googles Chrome OS.

I hvert fald er der tiltagende rygter om Microsofts arbejde med et styresystem med navnet Lite (ikke Windows Lite, men blot Lite).

Der har i et års tid floreret rygter om, at Microsoft arbejder på et nyt system med navnet Windows Core OS - eller WCOS - som en moderne version af Windows.

Windows Core OS skal være en efterfølger til Windows OneCore, som er Microsoft strategi om at opdele Windows og forbinde modulerne via en del kerne og udvikler-platform.

Det skal gøre det muligt at dele fundamentet under Windows 10 på tværs af mange forskellige enheds-typer.

Ifølge tech-mediet Petri.com retter den nye Lite sig specifikt mod Chromebooks.

Microsoft har tidligere været på banen med neddroslede versioner af Windows, nemlig Windows 10 RT og Windows 10 S.

Ifølge Petri vil Lite kun kunne køre PWA- og UWP-applikationer, altså ‘progressive web apps’ [tidligere ‘hosted web apps’, red] og ‘universal windows platform’.

Lite vil ifølge mediet mest sandsynligt kun blive tilgængelig som præinstalleret system hos OEM’erne - ligesom det meget vel kan være, at det slet ikke kommmer til at bære Windows-navnet.

Petri.com skriver, at Lite er selve grunden til, at Microsoft nu fjerner Windows 10 S fra landkortet.

“Målet for Windows Lote er at gøre det superletvægt, altid tændt, altid connected og i stand til at køre på alle former for CPU’er,” lyder det.

Læs også:

Qualcomm udfordrer Intel med ny laptop-chip: Core i7 superkræfter der kører i døgndrift

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S