AMD kridter banen op til vild vinter: Ryzen 3 ser ud til at give Intels CPU’er baghjul

Det tyder på, at AMD vil slå Intel af banen allerede ved begyndelsen af næste år.

Artikel top billede

Amerikanske AMD har igennem snart et årti halset efter Intel og dets teknologiske overtag, når det galdt fremstillingen af processorer.

Lækkede informationer om AMD’s line-up til foråret tegner dog et helt andet billede.

Ifølge AdoredTV, en vlogger med en troværdig historik, når det gælder AMD-læk, er selskabets 3. generation af Ryzen-processorerne lige på trapperne. Efterfulgt af detaljerede oplysninger om 10 kommende Ryzen modeller og deres tilhørende specifikationer og priser. Det skriver Wccftech.

Står tallene til troende, vil AMD byde ind med fire Ryzen 3 serier: 3000-, 5000-, 7000- og 9000- serierne med henholdsvis 6, 8, 12 og 16 regnekerner ombord. Altså op til dobbelt så mange som ombord på den eksisterende topprocessor fra AMD, Ryzen 2700X, eller Intels nyligt udgivne Core i 9900K.

Procesteknikken vil samtidig blive opdateret til 7nm, et væsentligt hop fra AMD’s nuværende 12nm og Intels 14nm.

Se også: Test af AMD’s brutale 32 kernede processor: Kan de mange kræfter overhovedet tøjles?

Lancering i tre tempi

I alt fire processor-modeller vil være at finde i Ryzen 3 familien.

Serien begynder med den billigste Ryzen 3 3300, som snurrer med op til 4,0 GHz med 6 regnekerner og op til 12 regnetråde. Prisen vil her debutere ved 99 amerikanske dollar, svarende til knap 650 kroner, ved lanceringen.

Øverst i porteføljen bliver Ryzen 9 3800X, som vil byde på 16 kerner og 32 tråde med en max-frekvens på 4,7 GHz. Her vil debutprisen lyde på 449 dollar. En billigere Ryzen 7 kollektion med 12 kerner og op til 24 regnetråde vil debutere ved 299 dollar.

Senere på året, omkring maj måned, vil topmodellen udkomme i en tunet Ryzen 9 3850X variant, som vil snurre med op til 5,1 GHz.

Første bølge fra AMD vil få deres officielle debut ved CES-messen i Las Vegas i begyndelsen af januar 2019, mens enkelte Ryzen 3 og 5 modeller med indbygget ’Navi’-grafikchip vil debutere i tredje kvartal 2019.

Kommer de lækkede oplysninger til at holde stik, vil chip-kæmpen Intel få yderligere besvær med at fastholde sine svindende markedsandele.

Intel har siden efteråret døjet med at følge med efterspørgslen grundet uventet høj rit efter nye CPU’er i markedet samt vanskeligheder med at udvikle afløseren til deres aldrende 14nm fremstillingsproces.

Se også: Intel kan ikke følge med: Mangel på CPU'er får pc-priserne til at stige på det værst tænkelige tidspunkt

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Horsens

Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Senior Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Weilbach A/S

Head of Operations Support

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job