Microsoft Teams i stærk medvind: Overhaler Slack og Hangouts på under to år

Microsofts app til virksomheds-chat, Teams, efterlader konkurrenterne i støvet.

Artikel top billede

På bare to år er Microsofts forretningsapp til chat og informationsdeling, Teams, vokset gevaldigt i udbredelse.

Fra at være på en global fjerdeplads i 2016 med bare tre procents udbredelse, er chat-app’en nu at finde i aktiv brug hos 21 procent af virksomhederne, viser ny undersøgelse og rapport fra Spiceworks.

Dermed er populære konkurrenter som Slack og Google Hangouts distanceret, med respektive markedsandele på 15 og 12 procent.

Den dominerende app på området er dog fortsat Microsofts egen ’Skype For Business’ som fastholder sin førsteplads med 44 procent af markedet.

Forklaringen bag Teams vilde fremgang er ligetil, mener Spiceworks chefanalytiker, Peter Tsai:

”Den pludselige Microsoft Teams fremgang grunder sandsynligvis i, at programmet er gratis tilgængeligt for Office 365 brugere.”

Samtidig påpeger han at Microsoft i stigende grad vender sit fokus mod Teams som program:

”Selvom Skype For Business fastholder sin placering, satser Microsoft i stigende grad på Microsoft Teams som standard-app til samarbejde i virksomhedsorganisationerne", siger han.

Spiceworks rapport konkluderer, at Teams medvind vil fortsætte, så app’en ved udgangen af 2020 vil benyttes hos 41 procent af virksomhederne.

Se også: Microsoft gør klar til at kvitte Skype for Business: Her er fire nye features, der skal lokke brugerne over på Microsoft Teams

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job