Microsoft gør klar til at kvitte Skype for Business: Her er fire nye features, der skal lokke brugerne over på Microsoft Teams

Ignite-konferencen, Orlando:Med nye smarte tiltag forsøger Microsoft at lokke kunderne til at lægge Skype for Business bag sig og rykke mod Teams. Her er de fire nye features.

Artikel top billede

Foto: Microsoft (Foto: Microsoft)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Microsofts præsentation af nye tiltag i Microsoft Team
  • Her er de fire nye funktioner i Microsoft Teams
901
4:30 min
Ingen tvivl hersker om, at man hos Microsoft gør, hvad man kan, for at skubbe brugerne i retning af Microsoft Teams.

Teams vokser med enorm fart i øjeblikket. Faktisk er det Microsofts hurtigst voksende forretningsapplikation nogensinde. Flere end 329.000 organisationer har taget værktøjet til sig, og hos Microsoft forventer man en øget tilslutning, efter man blandt andet har lagt en gratis version tilgængelig.

Planen er, at Skype for Business på lidt længere sigt skal integreres i Microsoft Teams, men for at lokke it-organisationer rundt om i verden til at overgå til Teams allerede nu, har man hos Microsoft puttet sukker på skeen i form af nye spændende tiltag.

På en af de tekniske keynotes til Ignite-konference i Orlando mandag viste Microsoft nye tiltag frem, og der er bestemt noget at glæde sig til.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S