Dansk kommune får stjålet computer med fortrolige oplysninger om 20.000 borgere

Et regneark med personnumre og andre stærkt fortrolige oplysninger på danske borgere er endt i hænderne på kriminelle.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

I Gladsaxe Kommune er fortrolige oplysninger om knap 20.000 borgere endt i hænderne på kriminelle.

Det oplyser kommunen i en pressemeddelelse.

Det skete, da fire bærbare computere i sidste uge blev stjålet fra et kontor på rådhuset.

På en af computerne lå der ifølge kommunen et regneark med fortrolige oplysninger på cirka 20.000 borgere.

Regnearket bestod blandt andet af personlige baggrundsoplysninger som eksempelvis personnummer, navne og adresser samt information om ydelser.

Regnearket skulle bruges i forbindelse med en rutinemæssig halvårlig kontrol, der skal sikre, at den økonomiske afregning mellem Gladsaxe Kommune og andre kommuner er korrekt.

Læs også: Åbent spørgsmål til Datatilsynet: Skal bødeblokken veje tungere end hjælpen til virksomhederne?

Menneskelige fejl

Gladsaxe Kommune oplyser, at fadæsen skyldes en menneskelig fejl, hvor en medarbejder i modstrid med datasikkerhedsreglerne og kommunens retsningslinjer havde gemt filen lokalt på sin computer.

”Der er tale om et uheldigt sammentræf af et tyveri og en fejl begået af en enkelt medarbejder," siger Gladsaxes kommunaldirektør, Bo Rasmussen, ifølge pressemeddelelsen.

"Jeg er rigtig ærgerlig over, at det her kunne ske. Det er vanskeligt at gardere sig helt mod tyveri og menneskelige fejl. Men vi har de seneste måneder gjort en massiv indsats for at oplyse vores ledere og medarbejdere om, hvordan de håndterer fortrolige oplysninger på en sikker måde ifølge de nye datasikkerhedsregler. Og så sker det her alligevel. Det er ikke godt nok,” siger han.

Skærper sikkerheden

Kommunaldirektøren oplyser desuden i pressemeddelelsen, at kommunen nu vil skærpe sikkerheden yderligere.

Det vil dels ske ved at indskærpe sikkerhedsreglerne overfor de kommunale medarbejdere, men også ved at undersøge muligheden for at kryptere data på kommunens computere.

De berørte borgere er ifølge kommunen blevet orienteret via brev, og derudover er tyveriet blevet meldt til både politiet og Datatilsynet.

Der er lige knap 70.000 indbyggere i Gladsaxe Kommune, der ligger nord for København.

Læs også: Kriminelle står kun bag halvdelen af alle datalæk: Dine medarbejdere og egne systemer er de store syndere

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision