Benhård fiberstrid under opsejling: Dansk fiberselskab melder TDC til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen

Fiberselskabet Gigabit anklager TDC for at sabotere selskabets planer om at udrulle fiber til borgere i Storkøbenhavn.

Artikel top billede

Det lille fiberselskab Gigabit har meldt den danske telegigant TDC til Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Det skriver erhvervsmediet Finans.

Ifølge Finans tager striden sit udgangspunkt i den københavnske forstad Hvidovre, hvor de to selskaber ønsker at udrulle fibernet til de samme borgere.

Beskyldes for at undytte markedsposition

Her mener Gigabit, at TDC ved at tilbyde at grave fiber ud gratis udnytter sin dominerende markedsposition til at dumpe prisen og dermed fjerne forretningsgrundlaget for konkurrenten.

Samtidig mener Gigabit ifølge Finans, at TDC bryder vejloven ved at forhindre, at de to selskaber i fællesskab kan grave fiber ud. Det der også kaldes for en samgravning.

”Vi blev holdt hen med påskud om møder om samgravningen. Pludselig sender TDC den 29. november en e-mail om, at de starter gravearbejdet om mandagen, og hvis vi ikke accepterer deres tilbud, bliver der ingen samgravning. Det virker som en bevidst omgåelse af vejloven,” siger Baldur Norddahl, direktør for Gigabit, til Finans.

TDC afviser dog beskyldningerne. Til Finans oplyser selskabet, at det har været i dialog med Gigabit under hele forløbet, og selskabet også har spurgt Gigabit om, hvilke adresser virksomheden ønsker at udgrave på.

”Det har ikke hold i virkeligheden, at TDC skulle forsøge at undgå samgravning,” siger Andreas Pfisterer, koncerndirektør i TDC, til Finans.

Læs også:
Baldur og Mads udruller lynhurtigt fiber til helt boligkvarter: "Vi har nu over 100 tilmeldinger og vi regner med, at der kommer flere til, når folk lige får set, at naboerne har fået hurtigt net"

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job