Google-chef afviser rygter om et kinesisk comeback

Flere end 100 hundrede Google-folk har arbejdet på hemmelig kinesiske søgeprojekt, men Google-chefen Sundar Pichai afviser, at virksomheden har planer om et comeback på det kinesiske marked.

Artikel top billede

Google har ikke i øjeblikket nogen planer om at lancere en ny søgemaskine i Kina

Det bedyrede virksomhedens administrerende direktør Sundar Pichai ifølge nyhedsbureauet Reuters under en høring i den amerikanske kongres tirsdag aften.

"Lige nu har vi ingen planer om at lancere en søgemaskine i Kina," sagde han under høringen, hvor han også sagde:

”Jeg har svært ved at forestille mig, at det ville være muligt at operere i Kina under den nuværende regering og samtidig leve op til universielle værdier som ytringsfrihed og privatlivsbeskyttelse.”

Læs også: Google forlod Kina under vilde protester: Nu vil søgegiganten tilbage på det kinesiske marked med censureret søgemaskine

Medie afslørede hemmeligt projekt

I 2010 forlod Google under stort ståhej det kinesiske marked med den begrundelse, at selskabet ikke ville finde sig i den omfattende kinesiske internet-censur.

Men i sommer afslørede mediet The Intercept dog, at Google arbejder på at udvikle en ny søgemaskine, der er specialbygget til det kinesiske markeds og dermed i stand til at bortfiltrere hjemmesider og søgetermer, som er uønsket af det kinesiske regime.

Selvom Sundar Pichai afviste, at Google skulle have aktuelle planer om at lancere en kinesisk søgemaskine, så bekræftede han dog rygterne om, at Google har arbejdet på at udvikle en kinesisk søgemaskine.

Ifølge Reuters oplyste Google-chefen, at virksomheden hele tiden undersøger mulighederne på det kinesiske søgemarked.

”Google har udviklet og undersøgt, hvordan en sådan søgemaskine skulle se ud. Vi har haft projektet undervejs i et stykke tid, og på et tidspunkt havde vi ifølge mine oplysninger mere end 100 personer, der arbejdede på det,” sagde Google-chefen.

Læs også: Google udelukker privacy-team fra udvikling af kinesisk søgemaskine: Ansatte forbereder strejke

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS