"Jeg spurgte ham, om jeg skulle forberede en præsentation eller et foredrag. Det afviste han. Da jeg så mødte op, foregik mødet på bestyrelsesgangen, og der sad 30 mand i et lokale, og jeg havde intet forberedt."

"Jeg spurgte ham, om jeg skulle forberede en præsentation eller et foredrag. Det afviste han...men da jeg så møder op, så foregik mødet på bestyrelsesgangen, og der sad 30 mand i et lokale, og jeg havde intet forberedt."

Artikel top billede

En af mine tidligere kolleger er her hos SimCorp, og han kender mig. Så spurgte han, om jeg ikke havde lyst til at komme ud til SimCorp og tale om, hvordan det med cloud foregik hos Microsoft. Jo, sagde jeg, det kan jeg da godt. Jeg spurgte ham, om jeg skulle forberede en præsentation eller et foredrag. Det afviste han og sagde, at jeg bare skulle komme og spise frokost.

Så havde jeg jo forestillet mig noget i stil med, at vi skulle sidde en to-tre mand i et mødelokale, men da jeg så mødte op, foregik mødet på bestyrelsesgangen, og der sad 30 mand i et lokale, og jeg havde intet forberedt.

Så måtte det blive lige fra hoften. Jeg tegnede og fortalte og resten af tiden gik med spørgsmål om, hvad vi gjorde med det ene og det andet. Blandt tilhørerne i forsamlingen var SimCorps administrerende direktør Klaus Holse og Georg Hetrodt, der var teknologidirektør. Jeg går ud fra, at det var, det som ledte til, at jeg sidder her i dag.

Der var ikke helt forventningsafstemt, hvad der skulle ske, men det er jo livets sjove ting, der nogen gange sker. Jeg ved ikke, om det var gået anderledes, hvis jeg havde forberedt mig. Så havde jeg måske tænkt meget mere over, hvad jeg sagde. Det at det netop kom fra hoften gav mig mulighed for at være ærlig og fortælle om de gode, men også de mindre gode ting, og hvad vi havde lært.

Havde man spurgt mig for et år siden, om jeg havde forestillet mig, at jeg sad her i dag, havde svaret helt klart været nej. Det var slet ikke i mine tanker på det tidspunkt. Det var en mulighed, der opstod. Det var ikke noget jeg havde planlagt.

Thomas Hejlsberg, CTO, SimCorp

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS