"Jeg spurgte ham, om jeg skulle forberede en præsentation eller et foredrag. Det afviste han. Da jeg så mødte op, foregik mødet på bestyrelsesgangen, og der sad 30 mand i et lokale, og jeg havde intet forberedt."

"Jeg spurgte ham, om jeg skulle forberede en præsentation eller et foredrag. Det afviste han...men da jeg så møder op, så foregik mødet på bestyrelsesgangen, og der sad 30 mand i et lokale, og jeg havde intet forberedt."

Artikel top billede

En af mine tidligere kolleger er her hos SimCorp, og han kender mig. Så spurgte han, om jeg ikke havde lyst til at komme ud til SimCorp og tale om, hvordan det med cloud foregik hos Microsoft. Jo, sagde jeg, det kan jeg da godt. Jeg spurgte ham, om jeg skulle forberede en præsentation eller et foredrag. Det afviste han og sagde, at jeg bare skulle komme og spise frokost.

Så havde jeg jo forestillet mig noget i stil med, at vi skulle sidde en to-tre mand i et mødelokale, men da jeg så mødte op, foregik mødet på bestyrelsesgangen, og der sad 30 mand i et lokale, og jeg havde intet forberedt.

Så måtte det blive lige fra hoften. Jeg tegnede og fortalte og resten af tiden gik med spørgsmål om, hvad vi gjorde med det ene og det andet. Blandt tilhørerne i forsamlingen var SimCorps administrerende direktør Klaus Holse og Georg Hetrodt, der var teknologidirektør. Jeg går ud fra, at det var, det som ledte til, at jeg sidder her i dag.

Der var ikke helt forventningsafstemt, hvad der skulle ske, men det er jo livets sjove ting, der nogen gange sker. Jeg ved ikke, om det var gået anderledes, hvis jeg havde forberedt mig. Så havde jeg måske tænkt meget mere over, hvad jeg sagde. Det at det netop kom fra hoften gav mig mulighed for at være ærlig og fortælle om de gode, men også de mindre gode ting, og hvad vi havde lært.

Havde man spurgt mig for et år siden, om jeg havde forestillet mig, at jeg sad her i dag, havde svaret helt klart været nej. Det var slet ikke i mine tanker på det tidspunkt. Det var en mulighed, der opstod. Det var ikke noget jeg havde planlagt.

Thomas Hejlsberg, CTO, SimCorp

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S