"Jeg spurgte ham, om jeg skulle forberede en præsentation eller et foredrag. Det afviste han. Da jeg så mødte op, foregik mødet på bestyrelsesgangen, og der sad 30 mand i et lokale, og jeg havde intet forberedt."

"Jeg spurgte ham, om jeg skulle forberede en præsentation eller et foredrag. Det afviste han...men da jeg så møder op, så foregik mødet på bestyrelsesgangen, og der sad 30 mand i et lokale, og jeg havde intet forberedt."

Artikel top billede

En af mine tidligere kolleger er her hos SimCorp, og han kender mig. Så spurgte han, om jeg ikke havde lyst til at komme ud til SimCorp og tale om, hvordan det med cloud foregik hos Microsoft. Jo, sagde jeg, det kan jeg da godt. Jeg spurgte ham, om jeg skulle forberede en præsentation eller et foredrag. Det afviste han og sagde, at jeg bare skulle komme og spise frokost.

Så havde jeg jo forestillet mig noget i stil med, at vi skulle sidde en to-tre mand i et mødelokale, men da jeg så mødte op, foregik mødet på bestyrelsesgangen, og der sad 30 mand i et lokale, og jeg havde intet forberedt.

Så måtte det blive lige fra hoften. Jeg tegnede og fortalte og resten af tiden gik med spørgsmål om, hvad vi gjorde med det ene og det andet. Blandt tilhørerne i forsamlingen var SimCorps administrerende direktør Klaus Holse og Georg Hetrodt, der var teknologidirektør. Jeg går ud fra, at det var, det som ledte til, at jeg sidder her i dag.

Der var ikke helt forventningsafstemt, hvad der skulle ske, men det er jo livets sjove ting, der nogen gange sker. Jeg ved ikke, om det var gået anderledes, hvis jeg havde forberedt mig. Så havde jeg måske tænkt meget mere over, hvad jeg sagde. Det at det netop kom fra hoften gav mig mulighed for at være ærlig og fortælle om de gode, men også de mindre gode ting, og hvad vi havde lært.

Havde man spurgt mig for et år siden, om jeg havde forestillet mig, at jeg sad her i dag, havde svaret helt klart været nej. Det var slet ikke i mine tanker på det tidspunkt. Det var en mulighed, der opstod. Det var ikke noget jeg havde planlagt.

Thomas Hejlsberg, CTO, SimCorp

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Serpier

    Databeskyttelse i virksomheder og skærpede krav til IT-infrastrukturen

    I et stadigt mere komplekst trussel landskab, hvor sofistikerede cyberangreb, ransomware og datalækager udgør en konstant risiko, er IT-sikkerhed for længst rykket direkte ind i bestyrelseslokalet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S