Intel vil fremstille Frankenstein-processor: Idéen er at opnå en fænomenal driftstid

Den amerikanske CPU-producent vil klippe og klistre mobil- og laptopkomponenter sammen i kommende ’Fovoros’-processor.

Artikel top billede

Under ugens ’Architecture Day 2018 løfter amerikanske Intel sløret for en særlig processor, som forener elementer fra både mobil og laptopverdenen.

I det Intel kalder et ’Fovoros’ produkt forener CPU-producenten en enkel ’Core’-kerne (dem der i dag findes i laptop og desktopmaskiner) sammen med fire ’Atom’ kerner, som er særlig tiltænkt mobil og tablet-produkter.

Hele molevitten er samlet i 12x12x1 mm pakke, som gør den kompakt nok til at leve i en ultramobil enhed som en smartphone eller en tablet.

En 10nm procesteknik samt et mikroskopisk standby-forbrug på 2mW indikerer også, at produktet er tiltænkt mobilmarkedet.

Den grafiske ydelse varetages af den nyligt annoncerede ’Sunny Cove’ arkitektur hvor op til 64 EU (Execution Units) vil blæse forbi de 18 EU som findes i de nuværende Atom-baserede processorer.

Læs også: Intel offentliggør GPU-planer: Massivt ydelsesboost i 2019 - og i 2020 slippes fuldt ’Xe’-lineup løs

Hemmelig kunde står bag

Hvornår og hvorvidt processoren får debut, er endnu uvist. En fungerende prototype er dog blevet vist frem, mens Intel oplyser at platformen er blevet udviklet til at møde en unavngiven kundes behov.

Den særlige processor vil blive den første fra Intels hånd, hvor to forskellige processor-arkitekturer vil leve side om side.

I mobilverdenen har heterogene for længst vundet bred tilslutning, hvor både Apple, Samsung, Qualcomm og Huawei fremstiller processorer der veksler mellem store regnekraftige kerner og strømbesparende ditto.

Med et Fovoros-baserede processorer i porteføljen vil Intel også være bedre klædt på til at imødekomme truslen fra Qualcomms kommende serie af processorer tiltænkt Windows-baserede maskiner.

Se også: Qualcomm udfordrer Intel med ny laptop-chip: Core i7 superkræfter der kører i døgndrift

Politiets Efterretningstjeneste

Configuration Manager til PET's IT-afdeling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT i Slagelse

Region Sjælland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics