Intel vil fremstille Frankenstein-processor: Idéen er at opnå en fænomenal driftstid

Den amerikanske CPU-producent vil klippe og klistre mobil- og laptopkomponenter sammen i kommende ’Fovoros’-processor.

Artikel top billede

Under ugens ’Architecture Day 2018 løfter amerikanske Intel sløret for en særlig processor, som forener elementer fra både mobil og laptopverdenen.

I det Intel kalder et ’Fovoros’ produkt forener CPU-producenten en enkel ’Core’-kerne (dem der i dag findes i laptop og desktopmaskiner) sammen med fire ’Atom’ kerner, som er særlig tiltænkt mobil og tablet-produkter.

Hele molevitten er samlet i 12x12x1 mm pakke, som gør den kompakt nok til at leve i en ultramobil enhed som en smartphone eller en tablet.

En 10nm procesteknik samt et mikroskopisk standby-forbrug på 2mW indikerer også, at produktet er tiltænkt mobilmarkedet.

Den grafiske ydelse varetages af den nyligt annoncerede ’Sunny Cove’ arkitektur hvor op til 64 EU (Execution Units) vil blæse forbi de 18 EU som findes i de nuværende Atom-baserede processorer.

Læs også: Intel offentliggør GPU-planer: Massivt ydelsesboost i 2019 - og i 2020 slippes fuldt ’Xe’-lineup løs

Hemmelig kunde står bag

Hvornår og hvorvidt processoren får debut, er endnu uvist. En fungerende prototype er dog blevet vist frem, mens Intel oplyser at platformen er blevet udviklet til at møde en unavngiven kundes behov.

Den særlige processor vil blive den første fra Intels hånd, hvor to forskellige processor-arkitekturer vil leve side om side.

I mobilverdenen har heterogene for længst vundet bred tilslutning, hvor både Apple, Samsung, Qualcomm og Huawei fremstiller processorer der veksler mellem store regnekraftige kerner og strømbesparende ditto.

Med et Fovoros-baserede processorer i porteføljen vil Intel også være bedre klædt på til at imødekomme truslen fra Qualcomms kommende serie af processorer tiltænkt Windows-baserede maskiner.

Se også: Qualcomm udfordrer Intel med ny laptop-chip: Core i7 superkræfter der kører i døgndrift

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub