Legendarisk storage-guru vil overtage verdensherredømmet: ”Vores teknologi er den eneste, der kan hjælpe it-chefen i store virksomheder med at løse puslespillet med dataeksplosionen.”

Interview: Det israelske storage-ikon, Moshe Yanai, der er kendt for EMC's Symmetrix-produkt, har i al stilhed etableret virksomheden Infinidat. Han er nu på en mission om at overtage storage-markedet med, hvad han kalder for en revolutionerende teknologi, som med tiden vil udgøre storage-infrastrukturen i skyen. "Med tiden vil Amazon, Azure, Google og andre store serviceleverandører vælge vores løsning."

Artikel top billede

(Foto: bluebay2014 / bluebay2014)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan vil storage-guru revolutionere store-markedet
  • Her er det innovative ved Infinidats storage-produkt
  • Her er Moshe Yanais opskrift på succes
1.196
6 min
I takt med eksplosionen af data er it-chefer verden over nødt til at komme op med en løsning på behovet for enorme mængder lagringskapacitet, uden at omkostningnerne galoperer utæmmet op i skyerne.

Sådan lyder det fra storage-virksomheden Infinidat og dets grundlægger og administrerende direktør, Moshe Yanai, som mener at have svaret på lige netop den udfordring.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job